‘Konut kiraları 5 kat arttı’ dediler, sokağa indirler-haberi

Artan kira ve ev fiyatlarını reaksiyon gösteren Birleşik halk İş Sendikası, Antalya’da medya izahı yaptı.

“MÜLTECİ SEVDASI…”

Siyasi parti ve STK’ların da katıldığı izahı okuyan Birsen Atmaca, şunları söyledi;

*AKP iktidarı döneminde işsizlik artmış, siyasi ve ahenk gösteren ücret istikrarsızlık da tavan yapmıştır. Enflasyon çift haneli rakamlara ulaşırken, fakirlik artmış ve emekçilerin hayat koşulları günden güne katlanarak kötüleşmiştir.

*AKP iktidarının halk çalışanlarını, emeklilerini ve halkımızı açlığa ve yoksulluğa mahkûm ettiği, açlık, sefalet ve fakirlik zammı yetmezmiş gibi, ülkemizi Sanki tek sığınmacı kampına çevirme sevdası, ev fiyatlarında ve kiralarında da istek patlamasına neden olmuştur.

*Sığınmacılara yapılan yardımlar, tanınan imtiyazlar ve kazanç ile yurttaşlık satılması benzeri nedenlerle, hatri sayilir büyüklükte şehirlerin nüfus yapısı bozulmuş, bunun yanı sıra ev sıkıntısı da yaşanmaya başlamıştır.

*Bütün bu nedenlerle nihayet tek senede ev kiraları ve ücretleri da derhal hemen 5 kat yükselmiştir. Ayrıca, ekonomi bilimi ile inatlaşan ak parti iktidarının yarattığı dar boğaz inşaat sektörü maliyetlerini yüzde 150 oranında artırarak derhal hemen sektörü durma noktasına getirmiştir.

image small

“ENFLASYON ÜÇLÜ RAKAMLARA ULAŞTI”

*Bugünlerde enflasyon araştırma grubu Enag’a göre hakikat enflasyon yılbaşından bu yana, yüzde 160,76 olarak gerçekleşerek senelik üçlü rakamlara ulaşmıştır.  Bu çok enflasyondan ev ücretleri ve kiraları da hissenini fazlasıyla almıştır. Emekçilerin harcamaları içinde en hatri sayilir büyüklükte kalemi ise Ne yazık ki kiralar oluşturmaya başlamıştır.

*Halk kira ödemekte ve ay sonunu getirmekte zorlanırken, geçtiğimiz ay tam da bu sıkıntılı dönemde, AKP’li Cumhurbaşkanı Türkiye’deki konutları vatan dışına pazarlayan gayrimenkul şirketlerine, 1.8 milyon liraya civarindan reklam desteği verilmesine ait tek kararı dahada imzalamış, bütün bunlar yetmezmiş benzeri Ticaret Bakanlığının da geçtiğimiz haftalarda yaptığı düzen etme ile yabancıya ev satışını döviz kazandırıcı hizmetlerin kapsamına alması, ileriki günlerde ev ücret ve kiralarının dahada da artacağını bizlere göstermektedir.

“KAMU EMEKÇİLERİNİ ÇADIRA cezali ETMİŞLERDİR”

Asgari ücret, görevli ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşları ile kira-konut fiyatlarından örnekler veren Atmaca, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Son olarak, geçtiğimiz günlerde hükümet tek Lira amaciyla ekmek kuyruklarında, ayçiçek yağı kuyruklarında bekleyen halkımıza, 0,99 nema oranı ile tek milyon Lira meblağında 10 senelik vadeli ev kredisi müjdesi vermektedir.

1 milyonun aylık taksit ödemesi 14 bin 277-TL,

En düşük görevli maaşının 5 bin 804 TL,

Asgari fiyatın dört bin 250-TL,

Ortalama çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşının üç bin TL,

Açlık sınırının 5 bin 323-TL,

Yoksulluk sınırının ise 17 bin 340 Lira olduğu, suanki ahenk gösteren ücret şartlarında hangi memur, hangi emekçi, hangi çiftçi ödeyebilecektir bu rakamı.

Biz söyleyelim, bu rakamı ödese ödese ama 3-5 yerden aldıkları ballı kaymaklı maaşlarla gelirleri toplamda 100 binleri geçen yandaşlar ödeyebilecektir. görevli ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşları ile bu kira ve kredi tutarlarının ödenmesi derhal hemen imkânsızdır. durum böyleyken, halk emekçilerimiz Antalya’dan ve büyükşehirlerden atama isteme eğilimi içerisindedir.

Eğer bu hatri sayilir büyüklükte mesele aciliyetli tek şekilde çözülmez ise Antalya’da halk personeli açığı Sanki tek çığ benzeri büyüyecek ve halk idaresi hatri sayilir büyüklükte tek kriz ile karşılaşacaktır. Bunun nedeni ise yönetilemeyen ekonomi politikaları hasebiyle enflasyon canavarının Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı civarindan emekçilerin canını yakmasıdır.

AKP iktidarının akla ve bilime ahenk gösteren tek şekilde üretim, yatırım ve düzgün tek kazanç politikası üretmemekte ki ısrarı nihayet bulmadıkça ahenk gösteren ücret krize de hiçbir şekilde çözüm üretilemeyecektir.

Büyükşehirlerde, çok kiralar, ev ücretleri ve enflasyon karşısında, aileler artık hanelerinin odalarını kiraya vermeye başlamış, Antalya’da tek oda ücreti takriben 4.000-TL’yi bulmuştur. Suriyelilere, sığınmacılara 200 bin fiyatsız ev yapanlar, bütün faturayı halkımıza kesmiş, yönetilemeyen ekonomi politikalarıyla evvel öğrenciyi, şimdi de halk emekçilerini çadıra cezali etmişlerdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir