Kök hücre tedavisinde umut ışığı: Ses dalgalarıyla kemik büyütülecek-haberi

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’nden araştırmacılar, kök hücreleri kemik hücrelerine ses dalgalarıyla başarılı tek şekilde dönüştürdüler. Doku mühendisliği alanında çalışan ekip, vücudun kendisinin kendini iyileştirme becerinini kullanarak kemik ve kası tekrar inşa faktörün yollarını araştırıyor.

Newswise’ın haberine göre, araştırmacılar, çok frekanslı ses dalgaları üreten tek aygıt sayesinde kemik gelişimine baz alinarak randımanlı ve tesirli tek çalışma gerçekleştirdiler. Şimdiye dek kemikleri tekrar büyütmeye baz alinarak var olan başka muayenehane deneyler, tek hastanın kemik iliğinden kök hücrelerin çıkarılması benzeri üzüntü veren tek metot içeriyordu.

HEM pahali olmayan ayni vakitte da UYGULANMASI KOLAY

RMIT ekibi ise çok frekanslı ses dalgaları sayesinde hastalar amaciyla hızlı ve acısız tek metot buldu. Ekipteki araştırmacılardan Rektör Yardımcısı Dr. Amy Gelmi, “Ses dalgaları, kök hücrelerin kemik hücrelerine dönüşmeye başlaması amaciyla çoklukla koşul olan rehabilitasyon süresini ani çok vakit kısalttı. Ayrı olarak bu metotla kemik iliğine girilmesini gerektiren rastgele elemli tek müdahale yok, kök hücrelere uygulanması da oldukça kolay” dedi.

CİHAZIN ÜRETİLMESİ 10 YILDAN çok SÜRDÜ

Yine RMIT ekibinden Profesör Leslie Yeo da, ekibin, dalga üreten cihazı geliştirmeden evvel 10 MHz’in üzerindeki ses dalgalarının değişik malzemelerle nasıl etkileşime girdiğini araştırmak amaciyla 10 seneden çok vakit harcadığını söyledi.

Yeo, “Bu yöntem, özellikle, tespit edecek yerlerdeki hücreleri, sıvıları veyahut malzemeleri etkilemek, değişim sürecini tetiklemek amaciyla kök hücrelere doğru miktarda basınç uygulamak amaciyla de kullanılabilir” diye ekledi.

Bu yöntemin çok dahada ahenk gösteren ücret olduğunu belirten ekibin şimdiki hedefi ise, mevzubahis cihazın, kitlesel kullanıma hazır vaziyete getirilebilmesi amaciyla çalışmak olacak.

Kök hücre nakli yapılan Elabdellaoui, Florya'da İlginizi Çekebilir Kök hücre nakli yapılan Elabdellaoui, Florya’da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir