Kobani davası olaylı başladı! Avukatlar salonu terk etti, Selahattin Demirtaş “128 milyar dolar nerede?” yazılı kağıdı gösterdi-haberi

Eski HDP Eş genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yanı sıra silahlı pkk terör örgütü PKK’nın sözde yöneticilerinin de aralarında olduğu 28’i yakalanmis 108 sanıklı Kobani davası olaylı başladı.

Ankara 22. Ağır karar Mahkemesince, Sincan karar İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya yakalanmis sanıklardan bazıları bulundukları cezaevlerinden Ses ve görsel Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı, başka sanıklar salonda hazır bulundu. Sanıkların kimlik tespitine geçildiği sırada maznun avukatları, laf alarak duruşma salonuna giremeyen avukatlar olduğunu öne sürdü.

AVUKATLAR DURUŞMA SALONUNU TERK ETTİ

Avukatlar “Savunma avukatları adina oturamıyor ama çevik güç polisleri duruşma salonunda. Avukatları içeri almak zorundasınız, bunun benzeri duruşmaya başlayamazsınız, bunu tutanak altına almak zorundasınız” derken, mahkeme başkanı ise “Geçen duruşmada bize verdiğiniz derslerden baya bilgi edindik, CMK’ya baktık” diyerek talepleri reddetti. derhal peşinden üzerinde cübbe olmayan avukatın dışarı çıkarılması direktifi verildi. Avukatlar salonu terk etti.

Başkan Çolak, Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeteri civarindan sayıda avukatın salona alındığını, Ayrı olarak yerleşkede avukatlara hususi belirleme edilen başka tek salon bulunduğunu, istek eden olursa o salondan da duruşmanın takip edilebileceğini söyledi.

SANIKLAR DA PROTESTOYA KATILDI

Bunun üstüne salonda bulunan avukatlar, oturdukları sıralara vurarak alkışlarla vaziyeti protesto etti. Mahkeme Başkanı Çolak’ın, duruşma düzenini bozanları salondan çıkartacağını bildirmesi üstüne sanıklar da alkışlayarak protestoya katıldı.

SEBAHAT TUNCEL SLOGAN ATTI

Bu sırada yakalanmis sanıklardan Sebahat Tuncel, “Savunma hakkı engellenemez” şeklinde slogan atmaya başladı. nümayis yaparak salondan ayrılan maznun avukatlarının, bu esnada yakalanmis sanıklara “mahkemeye kimlik tespiti yaptırılmaması” istikametinde telkinde bulundukları duyuldu.

AYHAN BİLGEN HARİCİNDE KİMSE SALONDA hazir vaziyette OLDUĞUNU BEYAN ETMEDİ

Tek tek isimleri okunan sanıklardan Daha önceki Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen dış diğerleri, isimleri okunmasına karşın salonda hazır olduklarına değin beyanda bulunmadı. Duruşmayı izleyen Bir takım müştekiler de sanıklara ve avukatlarına reaksiyon gösterdi.

YÜKSEKDAĞ VE DEMİRTAŞ “SÖZ İSTİYORUM” sözlü olmayan KAĞITLARI GÖSTERDİ

Avukatlar reddi hâkim talebi ve usule ait konuşmaları yapmaları amaciyla Demirtaş ve Yüksekdağ’ın laf almasını istedi. Avukatların, reddi hakim talebi üstüne konuşma yapmaları amaciyla Yüksekdağ, Demirtaş ve Tuncel’in laf almalarına değin talepleri reddedildi. Yüksekdağ ve Demirtaş SEGBİS bağlantısından “söz istiyorum” yazılı kağıtları gösterdi. Demirtaş, Ayrı olarak cezaevinden “128 milyar dolar nerede” yazılı kâğıdı SEGBİS kamerasına gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir