Klasik otomobilleri 3 kuşaktır hurdadan sanat eserine dönüştürüyorlar-haberi

Yaklaşık 60 sene evvel babası ve amcalarının başlattığı işi devralan Ali Ersöz (52), erkek çocuğu buyruk Ersöz (19) ile atalarından kalma işi ayni ritimde devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyor. Ersöz ailesi, Türkiye‘nin dört tek yanından Hem de memleket dışından getirilen, Sanki çürümüş klasik otomobilleri kaportasından boyasına, döşemelerinden motor parçalarına civarindan orijinalleriyle yeniliyor. özellikle kaportasını günlerce çekiçleyerek Daha önceki formuna kavuşturmak amaciyla yoğun el emeği sarf eden baba ve oğul, Bir hayli parçası çürüyen veyahut kaybolan klasik arabaların, gereksinim duyulan Özgün parçalarını vatan dışından getirtiyor. Her tek araç amaciyla 6 aydan 1,5 seneye civarindan çaba harcayarak onları evvel günkü görkemine kavuşturan Ersöz ailesi, alana çıkan her arabaya “sanat eseri” gözüyle bakıyor.

“BİRÇOK ÜNLÜ İŞ ADAMI VE SANATÇILARA ARAÇLARINI RESTORE EDİP TESLİM ETTİK”

Ali Ersöz, babası ve amcalarının çok iyi tek sanatkar olduğunu belirterek, onlardan öğrendiklerinin üstüne koyarak bugünlere geldiğini anlattı.

Genelde ahenk gösteren ücret ömrünü tamamlayan 1915-1980 model araçların kendilerine restorasyon amaciyla getirildiğini ifade eden Ersöz, “Biz bunları pırıl pırıl yapıyoruz. her biçimde eksiğini giderip sahibine teslim ediyoruz. Tamamiyle Özgün parçalar kullanıyoruz. eğer Özgün parçaya ulaşamazsak o parçayı kendimiz üretiyoruz. Burada Tamamiyle tek zanaat yapıtı alana çıkıyor.” diye konuştu.

Ersöz, Türkiye’nin her yerinden Hem de dünyanın Bir hayli ülkesinden restorasyon amaciyla istek geldiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birçok meşhur iş adamı ve sanatçılara araçlarını restore edip teslim ettik. Tamamiyle vatan dışına yaptığımız otomobiller da oldu. Bize çürük, çarık halde geliyor. için tek vakit aralığında yetiştirmeye çalışıyoruz. Restorasyon işi çok meşakkatli tek iş minimum 6 ay, maksimum 1,5 sene sürebiliyor. Aracın vaziyeti ve parçalarına göre değişiyor. nihayet vakitte Mercedes üzerinde çalışmayı dahada çok seviyorum. Parçalarına dahada çok acele ulaşabiliyoruz. Restorasyon işi parça vaziyeti ve arabanın markasına göre 300-400 bin Lira arası değişiyor. Hem de kimi dahada da yukarıya rakamlara çıktığı da oluyor.”

“BURASI OTOMOBİL MÜZESİ GİBİ”

Gençlerin nihayet vakitte bu araçlara alaka gösterdiğinin altını çizen Ersöz, şunları kaydetti:

“Kültür seviyesi yükseldikçe belli tek süre da vaziyeti iyi olanlar tek adet klasik araç edinmek istiyor. toy kardeşlerimiz atölyemizi çok sık ziyaret ediyor. Burası tek oto müzesi gibi. Biz de onlara tecrübelerimizle yollar gösteriyoruz. Şimdiye civarindan restore ettiğim en ihtiyar araç 1915 model Ford marka tek otomobildi. Çekiçle vura vura kaportayı Daha önceki formuna kavuşturuyoruz. nihayet vakitlerde bunu yapacak çok az ehil kaldı. Bu arabaların hepsi benim çocuğum gibi. Çocuklarımı nasıl büyütürken itina gösterdiysem bu arabaları yaparken de aynı özeni göstermeye çalışıyorum.”

Ali Ersöz’ün erkek çocuğu buyruk Ersöz de dedesinin yaptığı mesleğin inceliklerini öğrenmeye çalıştığını söyledi.

Yaptıkları işleri yasamsal medyadan paylaştıklarını ve yoğun alakayla karşılaştıklarını belirten Ersöz, “Çocukluğumdan beri atölyeye gelip gidiyorum ve klasik araçlara merakım oluştu. İnsanlardan iyi tepkiler alıyoruz. Dedemden babama, babamdan da bana kalacak var olan mesleği gücümüzün yettiği civarindan ayni ritimde devam ettireceğim.” dedi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Sinan Balcıkoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir