Kısmi kapanmada ilk hafta geride kaldı! Yüzde 2’lik gerileme kimseyi memnun etmedi-haberi

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısmi kapanma sürecini başlattıklarını açıklamıştı. Böylelikle sokağa çıkma saatlerinden şehirler arası seyahate, restoranların çalışma şekline civarindan Bir hayli alanda tedbirler artırılmıştı.

OLUMLU SONUÇLAR AZ DA OLSA GÖRÜLDÜ

Bu tek haftanın bilgilerine göre alınan kararların müspet neticeleri görülse de umulandan dahada yavaş olduğu belirtiliyor. Yapılan değerlendirmelerde, illerin surat binde nüfusa düşen haftalık olay sayılarında kısmi gerileme görüldüğü, bunda kısıtlama ve önlemlerin tesiri olduğu kaydediliyor. 14 Nisan’da testlerin müspet çıkma oranı yüzde 20’yi aşarken, ani çok gündür bu oranın yüzde 18 civarında seyrettiği, tek sonraki hafta dahada da düşmesinin beklendiği ifade edildi.

TAM KAPANMA DEĞİL, dahada iyi DENETİM

Hürriyet’in haberine göre bilim heyeti üyelerinin, sağlık sisteminin tıkanma noktasına geldiği, bu yüzden tam kapanma yapılması gerektiği şeklinde ikazlarda bulunduğu ifade edildi. ama hükümetin 15 hergün değerlendirmenin ardından, dahada kati tedbirler adina aynı uygulamaya ayni ritimde devam etme eğiliminde olduğu öğrenildi. İçişleri Bakanlığı kanalıyla yapılan denetimlerin arttırılacağı, karar uygulamasının yoğunlaşacağı ve alışverişe çıktığını söyleyenlerin kendisinin semtlerinde olup olmadıklarının teyit edileceği belirtildi.

BULAŞ HİKAYELERİ HEP AYNI: AİLE, KOMŞU, İŞ YERİ…

Hastanelere nihayet vakitte müracaat eden hastaların, bulaş hikayelerinin de aynı olduğu belirtiliyor. COVID-19 şüphesiyle gelenlerin kayıtlarına göre anne öğe “aile içi bulaşma, komşu-eş arkadaş buluşmaları, toplu taşıma ve kalabalık iş yerleri”. Kamunun esnek çalışma kararı almasına karşın, hususi sektöre bunun benzeri tek zorunluluk getirilmemesinin menfi sonuçlarının görüldüğü ve iş yeri bulaşlarının bu yüzden arttığı kaydediliyor.

24 SAATTE 55 BİN 149 POZİTİF VAKA

Türkiye’de nihayet 24 saatte 318 bin 869 Kovid-19 testi yapıldı, 55 bin 149 kişinin testi müspet çıktı, 341 kişi hayatını yitirdi, hasta kisi sayısı iki bin 862 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir