Kılıçdaroğlu’ndan şirketlere çağrı: Kanal İstanbul ihalesine girmeyin-haberi

CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep‘te düzen eden Belediye Başkanları Çalıştayı toplantısında hemide acele seçenek ayni vakitte da Kanal İstanbul tartışmalarıyla alakalı açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, partisinin acele seçenek isteginin nedenine ilişkin, “Erken seçimi dahada çok biz iktidara gelmek amaciyla değil bu millet, beladan kurtulsun diye istiyoruz. yurttaş perişan oldu. Bir gün evvel Gaziantep’i gezdim. Var var olan iktidar mesele çözme kapasitesini kaybetmiş tek iktidardır. mesele çözme kapasitesini kaybetmenin ötesinde tertemiz meseleler olusturan tek iktidardır. Açık ve net dile getirmek gerekirse milletin başına bela var olan tek iktidar var. Bunun değişmesi lazım” sözlerini kullandı.

“KİMSE KANAL İSTANBUL İHALESİNE GİRMESİN”

Kanal İstanbul ihalesine kimsenin girmemesini de istek eden Kılıçdaroğlu, “Buradan tekrar çağrı yapıyorum. Hiç kimse Kanal İstanbul ihalesine girmesin. T.C. Devleti talan edilecek tek memleket değildir. 83 milyon kişi tek avuç haramzadeye hizmet edilecek konuma getirilemez. Diyorlarsa ki biz gireceğiz, Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda onlarla ilişkiyi keseceğiz. Ülkesi ile de münasebet keseceğiz. Kardeşim siz bizim devleti soyuyorsunuz. bendeniz soyguna göz mü yumacağım? Birileri istikbal hükümet soyacak, iktidar değişti biz de o soyguna ayni ritimde devam edeceğiz. Olmaz. Dünyanın hiçbir ülkesinde bunun benzeri Absürt şey olmaz. Hangi haklar bunu onay eder? beynelmilel hukuk. Açın beynelmilel hukuku yolsuzluğu savunan tek beynelmilel haklar var mı? tek devleti soyan beynelmilel hukukun öngördüğü tek kaide var mı? Bunların hiçbirisi yok. Biz haklıyız” diye konuştu.

“SURİYELİLER içinde DOĞURGANLIK ORANI ÇOK YÜKSEK”

Gündeme ait sualleri Cevaplayan Kılıçdaroğlu, Suriye’de barış ortamının sağlanması ve ülkemiz ile Suriye arasındaki diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini dile getirerek şöyle dedi:

“Eğer biz iktidarda olsaydık Zati Suriye’de mesele olmazdı. bunun benzeri tek meselesi ülkemiz yaşamazdı. Bir takım rakamlara göre Gaziantep’te 500 bin, Bir takım rakamlara göre 700 bin Suriyeli var. Doğurganlık oranı çok yüksek. kendisinin ülkelerine gitmek istemiyorlar. Burada yerleştiler ticaret yapıyorlar, çalışıyorlar. Dolayısıyla endüstri amaciyla de, sanayici amaciyla de, Gaziantepliler amaciyla de ağırbaşlı tek mesele olmaya başladı. derhal burnumuzun dibinde Kilis var. Kilis’teki Suriyeli sayısı Kilis’te yaşayan bizim vatandaşlarımızdan dahada fazla. Tablonun değişmesi lazım. Suriye’de süratle tek barış ortamının sağlanması lazım. ülkemiz ile Suriye arasındaki diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi lazım. Karşılıklı büyükelçiliklerin açılması lazım. Suriye’nin onarılması ile alakalı Avrupa Birliği’nin harekete geçmesi lazım. Suriyelilerin yolları, köprüleri, okulları, hastaneleri, parklarının tamamı yapılmalıdır. Bunu yapacak, var olan Avrupa Birliği’dir. Nedir? bendeniz bunu Avrupa Birliği’nde kendilerine seslendirdim. Ondan ardindan buradaki, Suriyelilere ‘Kardeşim eviniz var, yolunuz, okulumuz, hastaneniz var. emredin kendisinin ülkenize gidin’ demeniz lazım”

Toplantı nihayetinde Gaziantep medya mensupları Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, mahalli medyanın yaşadığı sorunlara ait hazırlanan raporu cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na verdi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir