Karpuza maliyet ve ithalat darbesi-haberi

Adana’daki karpuz tarlalarında üreticilerle tek araya toplanan Dr. Şevkin, girdi maliyetlerinin fahiş artışı hasebiyle Şehirde geçen senelere oranla karpuz üretiminin yüzde 30 azaldığını söyledi.

Şevkin, “Adanalı karpuz üreticisi güç durumda. Girdi maliyetleri çok yüksek. bu yüzden karpuz üretiminde yüzde 30 daralma yaşanıyor” dedi.

Fide fiyatlarının iki katına, gübre fiyatlarının da dört katına çıktığını söyleyen Şevkin, tam da turfanda karpuzun yetişeceği dönemde karpuz ithal edildiğini belirterek şöyle dedi:

“Her sene olduğu benzeri bu sene da tarım ve Orman Bakanlığı, ülkemiz çiftçisinin yanında olacağına yabancı çiftçiyi kazandırmaya ayni ritimde devam ediyor. Adanalı karpuz üreticisi çok güç durumda. tarım Bakanlığı’nı Adanalı ve Türkiyeli çiftçinin yanında olmaya çağrı ediyoruz.”

ÇİFTÇİNİN DEVLETTEN 200 MİLYAR Lira ALACAĞI VAR

Çiftçinin tek dönüm karpuzu 12 bin liraya esya ettiğine işaret eden Dr. Şevkin, tam turfan (erkenci) döneminde vatan dışından karpuz ithal edildiği amaciyla çiftçinin kazanç elde edemeyeceğini söyledi.

Ayrıca, tarım ve Orman Bakanlığı’nın Gayri Safi ulusal Hasıla’nın yüzde 1’i oranında kanunen çiftçiye tediye yapması gerektiğine dikkat çeken Dr. Şevkin, “Ne yazık ki çiftçiye bu tediye de yapılmıyor. Rençperin tarım Bakanlığı’ndan 200 milyar Lira alacağı var” dedi.

“Çiftçi yoğun borç batağı altında. Rençperin 180 milyar Lira da borcu var” diyen Şevkin, “Tarım Bakanlığı, halâ kulağının üstüne yatmış vaziyette ve çiftçinin yanında olmuyor. bütün rençperler üretimden gittikçe uzaklaşıyor. tarım Bakanlığı’ndan çözüm bekliyoruz, imalat bekliyoruz” diye konuştu.

10 KİLO KARPUZUN MALİYETİ tek LİRA

Binbir emekle karpuz imalatı gerçekleştiren Enes Karaağaç ise, tek kilogram karpuzun yetiştirme maliyetinin tek Lira olduğuna dikkat çekti. 10 kilogram karpuzun 10 Lira maliyeti olduğunu belirten Karaağaç, “Erken yetiştirip acele satmak ve kazanç kazanmak istiyoruz. ama acele yetiştirip dışarıdan karpuz gelirse kazanç kazanamayız, zarar ederiz” diye konuştu.

‘GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK MALİYETLER’

Seyhan tarım Odası yönetim heyeti Üyesi Cahit İncefikir de ithal karpuz ile girdi maliyetlerindeki artışın çiftçinin belini büktüğünü ifade etti.

“Çiftçi aralık, ocakta ayından bu yana tarlada karpuzuyla uğraşıyor. Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en hatri sayilir büyüklükte maliyetiyle uğraşıyor” diyen İncefikir, “Tarımsal enflasyonla yüzde 300-400’lerle uğraşırken, karpuzunu acele çıkarmaya çalışırken, dahada karpuzu çıkmadan İran’dan karpuz gelmeye başladı” dedi.

“Adana, sanırsınız ağustos ayındaymışsınız benzeri at arabalarına varana kadar, yollarda sergiler açılmış karpuz satılmaya başlanmış. Dolayısıyla üreticinin turfandacılığı, erkenciliği tek şekilde yitirilmiş oluyor” diyen İncefikir, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Turfandaki tek gün, iki vakit çok önemli. Devletin, bunları yadsıyıp hiçbir şeyi göze almadan ithalatı pervasızca yapması üreticiye hatri sayilir büyüklükte zarar veriyor. Dolayısıyla üretici tek şekilde karpuzunu satmaya başladığı vakit sanki Adana’da üç aydır satılmaya başlanmış benzeri o tılsımı, o erkenciliği, o turfanı yitiriyor, dolayısıyla kazanç kazanamıyor, zarar ediyor.”

BİR DÖNÜMÜN MALİYETİ dört BİNDEN 12 BİN TL’YE ÇIKTI

Bir başka karpuz üreticisi Veli Altunyüzük ise, “Geçen sene tek dönüm karpuzu dört bin liraya esya ederken şimdi 12 bin liraya esya ediyorum” dedi.

Altunyüzük, “Sadece karpuz değil, darı; iki bin liralık maliyeti 5 bin lira, pamuk; üç bin Lira maliyeti 6 bin Lira olmuş. Bu safhadan ardindan çiftçi güç durumda. olasılık ediyorum rençperler şehre göç edecek” diye konuştu.

‘BİR LİTRE MAZOT DESTEĞİ BİLE ALAMIYORUZ’

Çocukluğundan bu yana rençperlik yaptığını belirten Süleyman Sözütek de “Kendimi bildim bileli rençperlik yapıyorum. Babadan, atadan kalma işleri yapmaya çalışıyoruz. Sahiden mağduruz, takatimiz kalmadı” dedi.

“Daha evvel ürettiğimiz ürünlerden tek kısmıyla ekmeğimizi yiyebiliyorduk, çocuklarımızı bekleyebiliyorduk” diyen Sözütek, “Şimdi maliyetler öylesine yükseldi ki canımızı alıyor. Karpuzda dönüme 45-50 Lira arası mazot harcıyoruz. Bize devletin verdiği destekleme 22 lira. tek litre mazotu dahi vermiyor” diye konuştu.

‘İRAN’DAN KAÇAK YOLLARLA DA KARPUZ GELİYOR’

Çiftçilerin Sahiden çok güç vaziyette olduğuna dikkat çeken tarım Mühendisi Okay Sangün ise, şunları söyledi:

“Girdi maliyetleri çok yüksek. Fiyatlar 3-4 katına çıktı. Çiftçimiz güç şartlar altında karpuzu yetiştirmeye çalışıyor ama yurtdışından, özellikle İran’dan kaçak ve resmi yollarla gelen karpuzlar bizim çiftçimizin moralini çok bozuyor.

Çiftçimiz tarımdan kaçacak benzeri görünüyor. Tarımdan kaçan çiftçi toprağı boş bırakır. Boş var olan toprakta kimse ekim yapmaz. bunun benzeri olursa tüketicimiz karpuzu tek sonraki yıllar kilosu 20 liradan yer veyahut hiç yiyemeyecek. yöneticilerin tek vakit evvel çiftçilerimize yardım etmesini diliyorum.”

Otomotiv ihracatında avro kaynaklı 700 milyon dolarlık kayıp İlginizi Çekebilir Otomotiv ihracatında avro kaynaklı 700 milyon dolarlık kayıp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir