Karate Milli Takımı, tarihinin en başarılı dönemini geçiriyor-haberi

Hırvatistan’ın Porec şehrinde düzen eden şampiyonada 6 altın, iki gümüş ve tek bronz madalya galip gelen Karate ulusal Takımı, tek sefer dahada Avrupa’nın zirvesinde yer aldı.

Katada erkekler İspanya’dan rövanşı aldı

Erkek Kata ulusal Takımı, organizasyonda altın madalyaya ulaştı. Ali Sofuoğlu, buyruğa Vefa Göktaş ve Enes Özdemir’den oluşan bay Kata ulusal Takımı, nihayet üç şampiyonada finalde kaybettiği İspanya’yla karşılaştı. Bu sefer rakibini geçen milliler, ismini Avrupa’nın zirvesine yazdırdı.

Serap 5. sefer Avrupa şampiyonu

Kumite 50 kiloda Serap Özçelik Arapoğlu, altın madalya kazandı. Türkiye’yi Tokyo Olimpiyatları’nda temsil edecek var olan ulusal sporcu, finalde Alman Shara Hubrich’i yenik ederek Avrupa şampiyonalarında kariyerindeki 5. altın madalyasını elde etti.

Katada evvel altın madalya

Erkekler katada Ali Sofuoğlu, İspanyol Damian Quintero’yu yenik ederek altın madalyanın sahibi oldu. hayat ve Avrupa şampiyonu İspanyol Quintero’yu yenebilen Ali, Türkiye’ye katada evvel Avrupa şampiyonluğunu getirdi.

Erkekler kumite 60 kilo finalinde Eray Şamdan, Letonyalı Kalvis Kalnins’i yenerek kürsünün zirvesinde yer aldı. Eray, büyüklerde kariyerinin evvel Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

Meltem Hocaoğlu Akyol, kadınlar kumite 68 kilo finalinde tatamiye çıktı. Finalde Bulgaristan’dan Aleksandra Stubleva ile karşı karşıya gelen Meltem Hocaoğlu Akyol, rakibini 1-0 yenik ederek Avrupa şampiyonu oldu.

Erkekler kumite 84 kiloda ulusal sporcu Uğur Aktaş, Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Finalde Azerbaycanlı rakibi Panah Abdullayev’i 2-1 yenik eden Uğur Aktaş, altın madalyayı elde etti.

Eda Eltemur, Merve Çoban, Meltem Hocaoğlu ve Gülsen Demirtürk’ten oluşan Kadın Kumite ulusal Takımı, Almanya’ya yenik olarak gümüş madalya aldı. Kadınlar katada ugras eden Dilara Bozan da İspanyol rakibi Jaime Sandra Sanchez’e yenilerek gümüş madalyada kaldı.

Organizasyonda kadınlar kumite 68 kiloda ugras eden mili karateci naz Eltemur ise Bosna Hersekli rakibi Ivona Cavar’ı yenerek bronz madalya kazandı.

Altın madalyada rekor

Karate ulusal Takımı, Porec’te Avrupa şampiyonaları tarihindeki altın madalya rekorunu kırdı. 2013 seneninde Macaristan’da ve 2017’de Kocaeli’de yapılan şampiyonalarda dört altın madalya galip gelen Türkiye, Hırvatistan’da 6 altın madalyaya ulaştı.

Özbayraktar: “Esat başkanımız amaciyla kazandık”

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Mustafa Kazım Özbayraktar, alınan madalyaları tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) hasebiyle vefat eden merhum reis Esat Delihasan amaciyla kazandıklarını söyledi.

Hırvatistan’da altın madalya rekoru kırdıklarını belirten Özbayraktar, “Milli takımımız Esat başkanın çizgisinden gidiyor. Olimpiyatlar amaciyla de 8 kotanın 5’ini aldık. var olan üç kotayı da Fransa’da alacağımıza inanıyoruz. Bu süreçte Esat başkanın vefatı bizi derinden sarstı. Sporcularımız bunun farkında, bu hırsla da bu başarılar geliyor. İnşallah olimpiyatlarda da bu başarılar gelirse yattığı yerde huzurlu edecektir. Bu madalyaları da Esat başkanımız amaciyla kazandık.” ifadelerini kullandı.

Esas hedefin Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmak olduğunu ifade eden Özbayraktar, “İnşallah, olimpiyatlarda getireceğimiz madalyalarla Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Altın madalyayı alarak Esat başkanın Rize’deki kabrine gitmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir