Karanlık tarih su yüzüne çıkıyor! Binlerce insanı göz göre göre kısırlaştırdılar-haberi

Amerika’nın tarihinde yaşanan karanlık olaylar, su yüzüne çıkmaya ayni ritimde devam ediyor. Virginia ve Kuzey Carolina‘nın derhal peşinden yaşları 13’e civarindan varan “kısırlaştırma mağdurlarına” tazminat ödeyen eyaletler arasına Kaliforniya da katılacak.

20 BİNDEN çok KİŞİ KISIRLAŞTIRILDI

Kalifornia’da zorlukla kısırlaştırma uygulamaları 1909’lara civarindan giderken, resmi rakamlarda 20 binden çok kişinin kısırlaştırıldığına işaret ediliyor.

CEZAEVİNDE zorlukla KISIRLAŞTIRILDILAR

Karar kapsamında, cezaevlerinde zorlukla kısırlaştırılan cezalilara da tazminat ödeneceği kaydedilirken, ABD’li insan hakları aktivistleri, tazminattan kısırlaştırma mağdurlarından yasamda var olan takriben 600 kişinin yararlanabileceğini belirtiyor.

ÖJENİK HAREKETİ

Eyalette 2014’te çıkan yasaya göre, cezaevlerinde doğum denetim emeliyle kısırlaştırma uygulamaları yasaklanırken; “zorunlu sağlık gerekçeleriyle” kısırlaştırmaya ayni ritimde devam edilmişti. Öjenik Hareketi (eugenics movement) 1930’lu senelerde zirve yaparken; taraftarları, zihinsel hastalıkları, fiziki engelleri ve başka kabul görmeyen nitelikleri var olan kişileri kısırlaştırmayla dahada faik tek insan ırkını elde edilebileceğine inanıyordu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Nuri Aydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir