Karalar: Adana yeniden ülkenin dördüncü büyük gücü olacak-haberi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  Adana Sanayici ve İş Adamları Derneği’nce düzen eden “Yatırımda hükümet Desteği ve Yatırım Teşvik dokümanı Uygulamaları” konulu seminerde konuştu.

Karalar, “Bunun nedeni yatırımın, üretimin, istihdamın ne civarindan mühim olduğunu biliyorum ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak her koşulda yanınızda olduğumu dile getirmek amaciyla buradayım. Bunu Yalnızca sözde değil, eylemleriyle, yaptıklarıyla delil eden tek arkadaşınızım. İşletmecilikten, yöneticilikten geldiğimiz amaciyla de sizin sorunlarınızı, dertlerinizi biliyoruz ve bunun gereklerini adina getiriyoruz” dedi.

Yatırımcıların Adana’dan kaçtığı dönemlere vurgu yapan reis Karalar, “Şimdi tam tersine, memleket için, Adana’mız amaciyla yatırımın ne civarindan kıymetli olduğunu bildiğimiz için, yatırımcıyı kaçıran değil, teşvik eden, liderlik eden, sanayicinin ve yatırımcının önünü açan tek yönetim tarzımız var. Bunu Zati Adana’daki arkadaşlarımız biliyor ama dışarıdan gelenler de bilsin istiyorum” diye konuştu.

Yeni dönemde “Söz konusu Adana ise gerisi teferruattır” mantalitesiyle devinim edildiğini belirten reis Karalar şöyle ayni ritimde devam etti:

– Adana sanayide bilgi birikimi olan, deneyimi ve endüstri kültürü bulunan tek kent olarak Türkiye’nin sanayide 3’üncü, 4’üncü hatri sayilir büyüklükte şehiri olmayı dogruluk ediyor. nihayet vakitte tekrar vitese takıp giden tek Adana var. Çok kısa müddette ihracatta, istihdamda, yatırımda ve gelirde ülkenin 4. büyüğü olacak. bunun için inancım tam ve biz de bu konuyla alakali ne gerekiyorsa yapacağız.

– Çok sayıda yatırım durdu, başka yerlerde başlaması içi tekrar kazanç harcandı. Adana’da kapital birikimi olduğu doğru ama bu az sayda insana yaradı. Adana’ya, Adanalıya Bir hayli yararı olmadı. Adana’da yatırım durunca ülkeye de istenilen oranda katkı sağlanamadı. Şimdi bunun değiştiğini görmek beni mutluluk dolu ediyor. Ayrı olarak ilçelere teşvikin tatmin edici olması gerekir.

– Köyden şehre göç eden her insan amaciyla kazanç harcamak zorundasınız. Göçle birlikte altyapı ve üstyapı hizmetini artırmak zorunda kalıyorsunuz. Gecekondu yapıldığında da adina tertemiz yatırımlar yapılması gereği ortayı çıkıyor. Üstelik doğup büyüdüğü yerlerden şehre gelen insanların çoğu mutluluk dolu da olmuyor. Doğru teşvik politikalarıyla ülkemizin kaynaklarının gereksiz harcanmaması sağlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir