Karadeniz’i istila eden ‘drakula’, fındık üreticilerini mağdur etti-haberi

Trabzon’un Maçka kazasi Esiroğlu semtinde fındık bahçelerinde dalların kurumasına neden var olan ve milletçe arasında ‘Drakula‘ olarak adlandırılan haşerenin hızla yayılmasının önüne geçilebilmek amaciyla Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürlüğü içerisinde başlatılan çalışma kapsamında bulaş var olan bahçeler evvel söküldü derhal peşinden da yakıldı.

“ZARARDAN DOLAYI SÖKÜM ÇALIŞMASINA BAŞLADIK”

Trabzon tarım ve Orman İl Müdürü Cahit Gülbay, söküm yapılan yerler amaciyla çiftçilere mahsul bazında tazminat ödemesi yapılacağını belirterek “Maçka ilçemizi üç sene öncesinden Turunçgil uzunca antenli böceği (Anoplophora chinensis) fındıktaki bu zarardan dolayı söküm çalışmasına başladık. İlk söküm çalışması, başlangıçta toplaminda iki bin 500 dekar olarak ön gördüğümüz alanlardı ama şu anda üç bin 600 dekara civarindan ulaştı. Yüzde 99’u çözüldü, nihayet kısımdaki çalışmalarımız ayni ritimde devam ediyor. Bakanlığımızın yapmış olduğu bu çalışmada, vatandaşlarımızın sökümden tazminat ödemesiyle alakalı tek randiman çalışması yapıldı.

“KESİNTİNİN HARİCİNDE DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILACAK”

Bu randiman çalışmasında da takriben olarak her tek parsel başına mahsul bazında randiman tazminatı hesaplanıyor. Çok verimsiz var olan arazilerimizden 80 kilogram, dahada iyi parsellerimizden 140 kilogram olmak üzere vasati üç bin 800 Lira ile 6 bin 500 TL’ye civarindan vatandaşımıza kesintinin haricinde tek destekleme ödemesi yapılacak. Şu anda arazideki ağırlıklı çalışma bitti. ama sökülen ağaçların gömülmesinin tek bölümü ve yakılacak var olan imha edilecek olanların yakılması çalışmaları hali hazırda dahada ayni ritimde devam ediyor. Geçtiğimiz 26 Şubat’ta müracaatlar bitti. Şubat 19’undan bu yana de ofis çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. İnşallah bakanlığımıza evrakları göndereceğiz. Ondan sonraki süreçte Bakanlığımız çiftçilerimize tediye işlemlerini yapılacak” dedi.

ÇALIŞMALAR ARAZİ YAPISINA GÖRE YAPILIYOR

Çalışmaların arazi yapısına göre yapıldığını kaydeden Gülbay, “Buradaki her tek parselin, her tek mahallenin arazi yapısı değişik olduğu amaciyla ona göre tek çalışma yapıldı. Önümüzdeki günlerde sistem üzerinden yapılan çalışmalar tamamlandığında Bakanlığımızca öncelikli olarak askı ilanları çıkartılacak vatandaşımızla bilgi düzeltmeleri yapılacak ondan ardindan da Bakanlığımıza iletilecek. Şu andaki bulaşık var olan ön görü alanımız, Maçka ilçemizde 7 mahalle, Ortahisar kazasi Çağlayan Mahallesinde. Yapılan çalışmalarda üç bin 600 dekarlık alanın üç bin 200’ü Maçka ilçemizin sınırlarında, 400 dekarlık tek alanda Ortahisar ilçemizin Çağlayan mahallesinde. Bakanlığımızın çıkan tebliğinde, tek defaya mahsus ödemesi yapılıyor.” şeklinde konuştu.

“4 YILLIK ÜRÜN BEDELİ PEŞİN ÖDENECEK”

Önümüzdeki yaz döneminde dahada sık çalışma yapacaklarını belirten Gülbay, “Şu vakit itibariyle dört senelik mahsul bedeli peşin olarak ödenecek. Başka bir deyişle tek seferde peşin ödenecek dört senelik tek mahsul bedeli. Vatandaşlarımızın talepleri bunun belli tek süre dahada uzatılması şeklinde, o talepleri de Bakanlığımıza ilettik. Şu vakit bulaşık var olan alanımız iki bin 600 dekarlık tek alan. Yüzde 99’unun söküm işlemini yaptık. 50 dekarlık tek alan kaldı. O da, oradaki vatandaşın müsaade etmemesinden kaynaklandı ama o alanları da kısa müddette imha edeceğiz. Önümüzdeki yaz döneminde dahada sık alanda çalışma yapacağız. Bulaşık olup olmadığı ile alakalı hemide ilaçlama uygulamak suretiyle ayni vakitte da dahada değişik alanlarda izleme çalışmalarını duygulu tek şekilde kaza müdürlüklerimiz personelimiz sayesinde bu alanları dahada sıkı takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir