Kanarya Adaları’na giden teknedeki arıza sonucu 2 hafta denizde mahsur kalan 47 göçmen hayatını kaybetti-haberi

Birleşmiş Milletler Mülteciler çok Komiserliği (BMMYK) ve beynelmilel Göç Örgütü’nden (IOM) yapılan müsterek yazılı açıklamada, üç Ağustos’ta 3’ü bebek 54 kişiyi taşıyan tek teknenin Kuzey Afrika‘nın Atlantik kıyılarından devinim ettiği aktarıldı.

AÇ VE SUSUZ KALDILAR

Açıklamada, Kanarya Adaları‘na gitmekte var olan teknede, denizde iki vakit izledikten ardindan motor arızası alana geldiği ve yolcuların takriben iki hafta süresince yiyecek ve su olmadan mahsur kaldığı kaydedildi.

SADECE 7 KİŞİ yasamda KALDI

Teknenin, 16 Ağustos’ta Moritanya kıyı güvenliği tarafından bulunduğunda Yalnızca 7 kişinin yasamda olduğu anlatilan açıklamada, 47 yolcunun ise hayatını yitirdiği ifade edildi.

8 AYDA 350’DEN çok KİŞİ ÖLDÜ

Açıklamada, vaziyeti ağır var olan dört kişinin Moritanya’nın kuzeyindeki Nouadhibou şehrinde hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

10 vakit evvel aynı rotada 40 kişinin dahada hayatını kaybettiği anımsatılan açıklamada, “Kanarya Adaları’na giden gemilerin sayısı arttıkça, ölümlerin sayısı da artıyor. Bu sene ocakta ayı itibarıyla 350’den çok insan öldü, 8 binden çok sığınmacı ve göçmen bu deniz yolunu kullanarak İspanya’ya ulaştı.” bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Bayram Altuğ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.