Kaderine terk edilen ‘Hazar Denizi Canavarı’ silah müzesinde sergilenecek-haberi

Sovyetler Birliği döneminde 1965 seneninde geliştirilen 1966 ve 1980 yılları arasında Hazar Denizi‘nde testleri yapılan hemide uçağa ayni vakitte da gemiye benzeyen devasa harp makinesi Ekranoplan testler esnasında talihsiz kaza yaptı. Rusça’da ‘korabl maket’ Başka bir deyişle ‘prototip gemi’ mananına gelen uçağın emeli özellikle Karadeniz’de yük taşımak ve düşman gemilerini tesirsiz vaziyete getirmek oldu.

PİLOTAJ yanilgisi NEDENİYLE talihsiz kaza YAPTI

Pilotaj hatası hasebiyle talihsiz kaza yapan aracın hızı saatte 500 kilometre hıza ulaşırken, 10 adet motoru bulunuyor. 92 metre uzunluğu ve 38 metre kanat açıklığı var olan araç Ayrı olarak suyun dört metre üzerinde uçabilme yeteneğine sahip. amaçlari direk görebilme ve ‘P-270 Moskit”‘tipi güdümlü füzelerle düşman unsurlarını vurabiliyordu.

ATIL BİR ŞEKİLDE BIRAKILMIŞTI

ABD istihbaratı CIA tarafından 1968 seneninde KH-8 uydusu üzerinden tespit edilebilen dev araç bütün yeryüzünde hatri sayilir büyüklükte heyecan uyandırmıştı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ istihbaratı Hazar Denizi’nde testler esnasında keşfettiği araç amaciyla ‘Hazar Denizi Canavarı’ ismini koymuş, Amerikan istihbaratının yıllarca takip ettiği dev araç talihsiz kaza yaptıktan ardindan Hazar Denizi kıyısındaki Dağıstan’ın, Derbent kıyılarında atıl tek şekilde bırakılmıştı.

ZİYARETE AÇILACAK

Sovyetler Birliği döneminden bu yana atıl şekilde var olan Ekranoplan amaciyla Rusya müdafaa Bakanlığı devreye girdi. Deniz aracı mı yoksa sema aracı mı olduğu ile alakalı Daha tanımsız var olan bu devasa harp aracı, geçtiğimiz sene Temmuz ayında Hazar Denizi’nden kıyıya 100 kilometre hat süresince sürüklenerek çekilmişti. Geçtiğimiz Şubat ayı sonlarında ise deniz unsuru Moskova‘da bulunan Rusya müdafaa Bakanlığına ait ‘Patriot Park’ adli silah müzesine nakliye edilmeye başlandı. Şu vakit Moskova’da bulunan 300 ton ağırlığındaki Hazar Denizi Canavarı’nın bu müzeye kurulacağı ve dahada ardindan ziyaretçilere açılacağı duyuruldu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir