Kademeli normalleşmeyi yanlış anladık, bedeli ağır olacak! Şehirlerarası geçişler yasaklanabilir-haberi

Koronavirüsle mücadelede ‘kademeli normalleşme‘nin derhal peşinden uzmanların ‘dalgalı normalleşme’ dedikleri uygulamalar gündemde. Bu kapsamda tedbirler gelişmelere göre değişebilecek. kent sorumluları kendisinin bölgelerini savunmak yerine lokal kararlar alabilecek. Hafta sonu 14 hergün harita çıkınca bunun için göre tekrar değerlendirme yapılacak.

DAHA iyi DENETİMLER YOLDA

Bu aşamadan ardindan valiler, ilin riziko haritası sarı dahi olsa, şehirde yoğunluk ve riziko yarattığı saptanan bölgeler amaciyla al kaideleri uygulayabilecek. İşlek tek cadde, semt veyahut parka baz alinarak tertemiz kısıtlamalar getirilebilecek. tertemiz yasaklar, HES kodu koşulu veyahut dahada sıkı denetimler olabilecek.

ŞEHİRLERARASI GEÇİŞLER YASAKLANABİLİR

Hürriyet’te bulunan habere göre; İller arasındaki geçişler de bu süreçten etkilenecek. maksimum riziko mananına gelen al tek ilden düşük riskli sarı sehirlere geçişleri engellemek amaciyla sınır geçişlerinde bekletme, HES kodu kontrolleri, ileri aşamada şehirlerarası geçişin yasaklanması benzeri kaidelere geçilebilecek. Önümüzdeki dönemde kontrollerin sıklaşması hasebiyle Karadeniz Bölgesi’nin belli tek süre rahatlayacağı, havaların ısınmasına bağlı olarak ‘mavi’ renkteki doğu ve Güneydoğu’da ise riskin artacağı belirtiliyor. bu yüzden kent yönetimlerine hatri sayilir büyüklükte görev düştüğü, gelişmelere göre halkın devamlı uyarılarak, tertemiz kaidelerle sürecin yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor.

BAKAN KOCA 5 İLE DİKKAT ÇEKTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan “Son hafta 100.000 nüfusta olay görünme oranı en çok yükselen illerimiz: Sinop, Kilis, Samsun, Amasya ve Edirne. En çok azalan illerimiz: Ordu, Bolu, Trabzon, Nevşehir ve Karaman. birlikte tedbirlere uyarak bütün illerimizi mavi kategoriye sokalım” iletinini paylaştı.

BULAŞTIRMA ORANI KATLANDI

Yapılan toplantılarda, olay sayısındaki artışın hareketlenmeyle direk ilişkisi olduğu, temaslıları alana çıkarmak amaciyla test sayısının arttırıldığı, dahada da arttırılması gerektiği belirtildi. sağlık altyapısının 15-20 bin arası vakaya civarindan kaldırabileceği, ama ondan sonrasında riziko oluşacağı yorumları yapılıyor. Yasaklar kaldırılmadan evvel müspet çıkan tek kişinin 3-4 kişiye bulaştırma rizikosu varken, tertemiz dönemde bu riskin 7-8 kişiye çıktığı da belirtiliyor.

VAKA SAYISI 11 BİN 187 OLDU

Türkiye’de nihayet 24 saatte koronavirüs hasebiyle 65 kişi öldü, toplaminda can kaybı 29 bin 30 oldu. tertemiz olay sayısı ise 11 bin 187. sağlık Bakanlığı’nın hergün koronavirüs tablosuna göre, Bir gün evvel 129 bin 299 test yapıldı, 735 tertemiz hasta kisi tespit edildi. toplaminda olay iki milyon 780 bin 417’ye ulaşırken, hasta kisi olanlarda zatürre oranı yüzde 3.6, ağır hasta kisi sayısı 1261 oldu. Bir gün evvel 7 bin 785 kişi iyileşti, iyileşen toplaminda hasta kisi sayısı iki milyon 623 bin 924’e yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir