JP Morgan CEO’su açıkladı: İşte piyasaların karşı karşıya kalacağı riskler-haberi

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan CEO’su Jamie Dimon dünyayı istikbal ani çok senede etkileyecek gelişmeleri açıkladı. Dimon tek sonraki dönemdeki riskleri, faizlerin yükselişi, çok enflasyon meselesi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle yaşanan beşeri kriz olarak sıraladı.

Dimon, pazartesi bugünü hissedarlara yazdığı 44 sayfalık senelik mektubunda, Rusya’ya kazançlan yaptırımlara ait ikazlarda bulundu ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Bankası’nın (Fed) nema oranlarını piyasanın beklediğinden dahada çok artırabileceğini söyledi.

ENFLASYON VURGUSU

Dimon, ulusal güvenliğin tehdit altına girebileceğini belirterek ticaret ve tedarik zincirlerinin tekrar yapılandırılması çağrısında bulundu.

Dimon, “Yüksek enerji fiyatları, enerji kaynaklarını emin ve ahenk gösteren maliyetli tek şekilde sağlamaya baz alinarak aciliyetli küresel ihtiyacın altını çizdi” diye yazdı. .

SAVAŞ BÜYÜMEYİ ETKİLEYECEK

Dimon ayrıca, savaşın büyüme tahminlerini etkilediğini belirterek, “Savaş ve bunun neticeninde alana çıkan yaptırımlar küresel ekonomiyi yavaşlatacak” dedi.

Dimon “Ekonomistlerimiz, Rus gazına çok derecede bağımlılığı var olan avro bölgesinin 2022’de yüzde iki civarında gelismesini bekliyor. Yalnızca 6 hafta evvel bu nispet yüzde 4,5’ti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinin ise büyüme tahminini yüzde yüzde 3’ten yüzde 2,5’a çektik” diye konuştu.

FED’İN FAİZ ARTIŞLARI

“Halihazırda yükselen enflasyonu harlayan tek enerji krizi ve o krizi tetikleyen jeopolitik çalkantı, ortada bankasını istikrarsız tek noktaya getirdi” diyen Dimon, Fed’in kazanç politikasına ait değerlendirmelerde de bulundu.

Dimon, nema oranların mühim ölçüde artacağını ve var sıkılaştırma döngüsünün “hiçbir şekilde ananesel olmadığını” söylerken AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümeti ve Fed’in pandemi hasebiyle finansal sisteme hatri sayilir büyüklükte miktarda likidite enjekte ederek doğru şeyi yaptığını ama bu desteğin çok fazla olduğunu ve çok uzunca sürdüğünü belirtti.

Dimon, “Fed nema artışlarını doğru yaparsa büyüme yıllarca ayni ritimde devam edebilir ve enflasyon nihayetinde düşmeye başlar. Her halükarda, bu asama çok değişken piyasalara neden olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir