İYİ Partili Usta: PTT’nin HGS satışlarında büyük bir vurgun var-haberi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM’de düzen ettiği medya toplantısında konuştu. otoban ve köprü geçişlerinde HGS kullanımının gerektiğini belirten Usta, HGS satış yetkisinin de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yapılan tek anlaşma çerçevesinde PTT’ye verildiğini söyledi.

PTT’nin kendisinin müessesesel kimliği ile mevzubahis satışı yapması mümkünken bunu yüzde 40’lık hissesine sahip olduğu PTTeM şirketinin web platformu var olan pttavm.com üzerinden gerçekleştirdiğini belirten Usta, HGS yüklemek amaciyla PTT’nin web sitesine girildiğinde “Yalnızca pttavm.com üzerinden yükleme yapılmaktadır” ikazı ile karşılaşıldığına dikkat çekti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta

“HGS SATIŞLARININ YÜZDE 40’I PTT’YE GİDİYOR”

PTTeM şirketine tek imtiyaz verildiğini ama şirketten giriş bedeli veyahut başka tek ücret alınmadığını kaydeden Usta, “HGS satışlarının tamamının PTT kasasına girme olasiligi varken bunun Yalnızca yüzde 40’ı PTT’ye ait oluyor. Yüzde 60’lık bölümünün da bu şirketin eline geçtiğini ifade ediyoruz” dedi.

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener’in mevzu hakkinda çıkışı derhal peşinden PTT’den yapılan izahı anımsadan Usta, “’Bu işte PTT karlıdır’ mananında hiçbir İzah yok.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yalnızca pttavm.com üzerinden yükleme yapılmaktadır” uyarısının Akşener’in izahları derhal peşinden “İnternet üzerinden PTT müşterileri amaciyla Yalnızca pttgov.tr, pttturkiyegov.tr, pttavm.com sitelerinden yükleme yapılmaktadır.” şeklinde değiştiğine dikkat çeken Usta, sitelere dahada ardindan da pttbank’ın eklendiğine işaret etti.

“DEVLETİN BİR müessesesi BU vaziyete DÜŞER Mİ?”

Pttbank’tan yükleme yapılamadığını belirten Usta, “Böyle tek şey olabilmektedir mi? Devletin tek müessesesi bu vaziyete düşer mi? İddialarımızın doğruluğunu belgelerle alana koyuyoruz. Kaldı ki bizim söylediklerimizin tek bölümü asagi komisyonda görüşülen 2020 senesi Sayıştay’ın PTT raporunda da var. Başka bir deyişle biz devletin denetçilerinin tespit ettiği tek şeyi belli tek süre dahada kamuoyunun gündemine getiriyoruz.” şeklinde konuştu.

PTT’nin başka sayfalarında ise Daha Yalnızca pttavm.com adinin geçtiğini belirten Usta; PTT’nin, Ulaştırma Bakanlığı’nın Hem de hükümetin İzah uygulamak vaziyetinde olduğunu ekledi.

“BU uygulanan BÜYÜK BİR VURGUN”

Sayıştay raporundan başka tek tespiti aktaran Usta, PTT’nin toplamda 12 milyon 60 bin Lira ile şirkete yüzde 40 müsterek olduğuna dikkat çekip, “Bunu bize nasıl açıklayacaklar?” diye sordu.

Usta şöyle ayni ritimde devam etti:

“Esas itibariyle bu yapılan hatri sayilir büyüklükte tek vurgundur. Ulaştırma Bakanlığı bunu milletimize açıklama etmek durumundadır. Milletimizin kıt kanı geçindiği bu ortamda verdiği paralardan alınan komisyonların-gelirlerin yüzde 60’nin tek başka şirkete… Hakan Çevikoğlu kimdir bendeniz bilmiyorum. Onu medya mensupları olarak sizler araştıracaksınız. Kime yakındır, neden bunun benzeri tek imtiyaz verilmiştir, neden hiçbir şey alınmadan bunun benzeri tek imtiyaz verilmiştir? Üstelik anaparası 150 bin TL’lik var olan bu şirkete 12 milyon 60 bin Lira ile yüzde 40 hissesine sahip olmak amaciyla neden kazanç ödenmiştir? Hükümetin bunu izahı gerekir.”

“ŞEFFAF OLMADIĞI İÇİN RAKAMLARI GÖREMİYORUZ”

Usta, medya toplantısı derhal peşinden gazetecilerin suallerini yanıtladı.

HGS satışlarındaki halk zararı suallen Usta, “Şeffaf olmadığı amaciyla rakamları tam göremiyoruz. Bu Sayıştay’ın raporunda da yok. Şu anda üzerinde çalışıyoruz. İYİ Parti olarak Ulaştırma Bakanlığı’na tek Sual önergesi verdik. Oradan istikbal yanıtı bekliyoruz. Ondan ardindan bu iş belli tek süre dahada netleşecektir” dedi.

PTT’nin uzunca vakittir perişan yönetildiğini Varlık Fonu’na alındıktan ardindan ise zararın çok hatri sayilir büyüklükte boyutlara ulaştığını belirten Usta, HGS dışında PTT ile alakalı başka iddiaların da alana atıldığını hatırlattı.

Usta, istikbal hafta mevzu hakkinda araştırma önergesi vereceklerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir