İYİ Parti’den Soylu’ya ‘mutabakat metni’ yanıtı-haberi

İYİ Parti Grup Başkanı  İsmail Tatlıoğlu’nun, TBMM’de düzen ettiği medya toplantısında gündeme ait konuştu.

İkinci sefer gerçekleşen “Liderler Buluşması”na değinen Tatlıoğlu, “6 siyasi partinin birlikteliği ve bunun Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem odağında gerçekleştirilmesi, Türk siyaseti amaciyla hemide dil olarak hemide tutum olarak ayni vakitte da siyasetin kendisinin kulvarında akmasını sağlayacak Strateji olarak kazanımdır.” dedi.

Önümüzdeki seçimin ‘Tek kişilik hükümet sistemiyle mi ayni ritimde devam edilecek?’ yoksa ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme mi geçilecek?’ tercihleri arasında geçeceğini belirten Tatlıoğlu, çalışmalarını bu istikamette yaptıklarını ekledi.

TORBA kanun DEĞERLENDİRMESİ

Meclis’e istikbal var olan 39 maddelik torba Yasaya değinen Tatlıoğlu, yasayla birlikte Hazine’nin elindeki nihayet arazileri satışa çıkaracağını söyledi.

“Ne yazık ki ülkemiz hemide ortada Bankası ayni vakitte da Hazine mananında çok ağırbaşlı tek para sıkışıklığına gelmiş tek resme sahip” diyen Tatlıoğlu, Türk ekonomisinin genel makro çıkış planı çerçevesinde dogruluk ettiği yere gelebileceğini vurguladı.

Torba yasayla Kurumlar Vergisi’nin yüzde 25’e çıkarıldığını anımsadan Tatlıoğlu, yeryüzünde evvel kez sektörel bazda farklılıklar olduğuna işaret etti.

“Yaptım-oldu” anlayışının hakim sürdüğünü müdafaa eden Tatlıoğlu, şunları söyledi;

*Türkiye’nin bütün bunları yönetecek ağırbaşlı tek beşeri kapital zenginliği var, aklı var. Devlete taşıdığınız vakit bunları yönetebilecek çok ağırbaşlı tek hükümet aklı var ama buradan her defasında söylüyoruz; biz müspet bulduğumuz kanun maddelerini onaylamamıza karşın Cumhur İttifakı hiçbir öngörüyü, hiçbir önergeyi, hiçbir ikazı ve hiçbir katkıyı kabullenmiyor.

*Tamamına yakınını reddeden tek anlayış var. Bu toplumun hatri sayilir büyüklükte tek bölümünü reddetmek demektir. Yanlışın maliyetini de milletimiz hatri sayilir büyüklükte fedakarlıklarla karşılamak zorunda kalıyor. bu erken Türkiye’nin karşılaştığı hayat pahalılığı, fakirlik, geçinememe sıkıntısı, işsizlik, yatırım iklimin kaybolması bu aklın neticesidir.

“SİYASETİN DİLİ SOPA İLE KISILMAK İSTENİYOR”

Kur Korumalı Mevduat Sistemi amaciyla “Merkez Bankası ile tapu dairesi arasında ayrım gözetmeyen tek anlayışın getirdiği noktadır” yorumunda bulunan Tatlıoğlu, sistemin ülkeye ek maliyet getirdiğinin iletinini verdi.

Türkiye’nin dövizle borçlanmasındaki Getiriyi oranını yüzde 8.60 olduğuna dikkat çeken Tatlıoğlu, “Bu bizim benzeri ülkelerin hiçbirinde görünmeyen tek nema oranıdır.” dedi.

Kur Korumalı Mevduat Sistemi’nin yapılan açıklamalara göre, 590 milyon lirayı bulan tek hacme sahip olduğunu belirten Tatlıoğlu, şunları söyledi;

“5 hergün ödemelerin net tutarına baktığımızda 10-12 milyar liralık tek maliyet laf konusudur. Hesapladığımızda yüzde 107’lik tek nema laf konusudur. Yüzde 107, borçlanma ihtiyacını karşılamak amaciyla ve dövizini baskılayabilmek amaciyla ödenen tek faizdir. Dövizi olanların, dövizlerini bozdurup sistemde tutabilmeleri amaciyla 84 milyonun cebinden, harçlığından, ekmeğinden, gelirinden kesilerek devletin üzerinden ödenen tertemiz tek faizdir.”

Türkiye’nin 23 Eylül 2021 tarihinden bu yana nema ve ortada Bankası sürecini sıhhatli tuta bilmesi durumunda, ortada Bankası faizlerinin yüzde 14-15 bandında, Hazine’nin borçlanma maliyetlerinin 16 bandında, enflasyonun yüzde 20’lerin altında olacağını müdafaa eden Tatlıoğlu, döviz kurunun da 10 lirayı geçmeyeceğine işaret etti.

Tatlıoğlu, medya toplantısı derhal peşinden gazetecilerin suallerini yanıtladı. Torba Yasada ‘Şirket itibarını sarsan’ habere mapus istendiği hatırlatılan Tatlıoğlu, şu ifadeleri kullandı;

*Siyasetin dili torba yasayla kazançlan ek tek sopa ile kısılmak isteniyor. Türkiye’de yolsuzluklar ve yolsuzluklara bulaşmış kişi ve firmaların isimleri zikredilmesi, bunlar yasak olsun.

*Firmaların itibarlarını zedeleyecek açıklamalarla alakalı kararlar var. Bunlar mahşerin 5’li atlısı için, bunun üzerinden muhalefet dilini terbiye etme üstüne kazançlan tek düzenleme.

*Sayın Erdoğan ve saray idaresi istiyor ki, Türkiye’de Osmangazi Köprüsü neden 14 milyar dolara esya oluyor sorulmasın. Geçenin dahi parasının dörtte üçünü neden Hazine ödüyor? Bunlar konuşulsun istenmiyor.

“MİLLETİMİZE YANLIŞ BİLGİ VERİYORLAR”

45 bin araç garantisiyle açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nden 6 bin aracın geçmesi üstüne Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Zamanı geldiğinde geçecektir” dediği aktarılan Tatlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Çanakkale’ye tek geçiş lazımdır ama bu tartışıldığı benzeri bu tek tünel mi olmalıydı yoksa köprü mü olmalıydı bu teknik tek tartışma. Bizim de görüşümüz geçiş yapılması tarafında ama bu dahada çok maliyet ile kredi alan hususi sektör adina halk ihale yoluyla yapılmalı.

*Bakın Osmangazi Köprüsü’nü şu vakit Hazine ödüyor. 2022 seneninde takriben 10 milyar Lira köprüyü yapan konsorsiyuma kazanç ödenecek, öyle gözüküyor. Bunun 7.5 milyar lirası Hazine ödüyor.

*’Cebimizden 5 kuruş kazanç çıkmayacak’ sözü bu garantilere karşın havada kalmış ve gerçeği ifade etmiyor. Milletimize yanlış bilgi veriyorlar. yalan bilgi demek hükümet adabına ve politika anlayışıma uymadığı amaciyla hakikat dışı demek istiyorum.

BAKAN SOYLU’NUN SÖZLERİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 6 partinin uzlasma metninden yola çıkarak cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na baz alinarak “O bildiriyi hangi büyükelçiye redakte ettirdin açıkla’ şeklindeki sözleri de suallen Tatlıoğlu şunları söyledi:

“Bunu değerlendirmiyoruz. Değerlendirmeye de kıymet bulmuyoruz. Süleyman Bey’in dahada evvel kamuoyunu bilgilendirmesi koşul olan hususlar var. tasarı ve Bütçe Komisyonu’nda gelip de laf verdiği hususlar var. Öncelikle bunları izahını bekliyoruz. İçişleri Bakanıdır. Sorması değil göstermesi koşul olan makamdadır. O evvel laf verdiği izahları yapsın gerisi kolay.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir