İtalya’dan UNESCO’ya espresso talebi-haberi

İtalya’nın kültürel mirasları arasında bulunan espresso kahvesi amaciyla tescil zamani başladı. Geçtiğimiz hafta düzen eden ulusal Espresso Günü’nde tek araya toplanan imzalarla, espresso kahvesi ritüelinin de Birleşmiş Milletler Eğitim, bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun Kültürel kalıt listesine girmesi istek ediliyor.

Roma’nın bar işletmecileri başkanı Sergio Paolantoni, mevzu hakkinda olarak “İnsanlar sabahları barda kahve içerken politika ve spor ile alakalı konuşurlar. Bu Yalnızca tek tüketim alışkanlığı değil, kültürel tek fenomen, hayat tarzımızın tek ifadesi olarak onay edilen hergün tek ayin” dedi.

İtalya’da tarım bakanlığı yardımcısı Gianmarco Centinaio da, espresso içme ritüelinin “İtalya’nın kuzeyini ve güneyini birleştiren ulusal kimliğin ayrılmaz tek parçası” olarak nitelendirdi.

Talep, UNESCO tarafından onaylandığı takdirde, espresso; pizza, kukla tiyatrosu ve trüf avcılığıyla birlikte İtalya’nın kültürel kalıt listesinde yer alacak.

59 milyon nüfuslu İtalya’da her vakit 30 milyon adet espresso tüketildiği açıklandı. UNESCO, 2013 seneninde da Türk kahvesini kültürel kalıt listesine almıştı.

 

UNESCO: Kültür-sanat sektöründe 10 milyon iş yok oldu İlginizi Çekebilir UNESCO: Kültür-sanat sektöründe 10 milyon iş yok oldu Mısırlı dansözden UNESCO'ya 'göbek dansı' başvurusu İlginizi Çekebilir Mısırlı dansözden UNESCO’ya ‘göbek dansı’ başvurusu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir