İtalya'da Inter'in şampiyonluk kutlaması tartışmalara neden oldu-haberi

İtalyan basını, ülkede nihayet 9 senedir lig şampiyonluklarına ambargo koyan Juventus’un bu serisini bitiren Inter’in bu başarısına ve şampiyonluk kutlamalarına geniş yer ayırırken, ikiye bölündü.

Spor medyanın öne çıkan gazeteleri Corriere dello Sport ve La Gazzetta dello Sport, mavi-siyahlı takımın 19. lig şampiyonluğunu elde etmesinin üzerinde durdu.

La Gazzetta dello Sport da çıkan yazıda Inter’in bu başarısının “İsteğin zaferi” olduğu ve net tek yengi ele geçirdiği belirtildi.

Inter teknik patronu Antonio Conte’nin “obsesif” olmakla eleştirildiği ama galip gelen her teknik direktörde bunun gözlendiği ve Conte’nin tertemiz Inter’in başlangıç noktası olduğu ifade edildi.

Corriere dello Sport’ta çıkan haberde ise “11 sene süre gelen sinir bozucu bekleyiş”in Bir gün evvel akşamüstü sona erdiği ve Milano’nun mavi-siyah renklere boyandığı aktarıldı.

Diğer yandan, ulusal düzeydeki anne akım gazeteler ise Inter’in şampiyonluk kutlamalarında ihlal edilen Kovid-19 önlemlerine dikkati çekti.

Corriere della Sera gazetesi, Interli taraftarlarının Kovid-19 salgını döneminde kalabalıklar seklinde kutlama yapmasının, virüsün dağılmasını arttıracağı endişesine ve bu yüzden Bir takım eleştirilere yollar açtığını kaydetti.

Milano Ticaret Odası genel Sekreteri Marco Barbieri, ülkede restoran, bar-kafelerin aylardır Kovid-19 tedbirleri hasebiyle kapalı kalıp ahenk gösteren ücret sıkıntı çektiğini, ama insanların açık havada kontrolsüz ve tedbirsizce kalabalıklar seklinde kutlama yapmasına şaşırdığını belirtti.

Forza Italia partisi de etkinlikler amaciyla İhtiyaç duyulan önlemleri almadığı gerekçesiyle Milano Belediye Başkanı Beppe Sala’yı eleştirdi.

La Repubblica gazetesi ise binlerce Inter taraftarının Bir gün evvel Duomo meydanında şampiyonluk kutlarken, kalabalıklar oluşturduğuna dikkati çekti.

La Stampa gazetesi de Inter’in şampiyonluğu amaciyla 30 bin kişinin meydanlara akın ettiğini ve bu toplanmanın ülkede “mesele” haline geldiğini yazdı.

Gazetenin haberinde, Milano’da güvenlik güçlerinin akşam saat 22.00’de başlayan sokağa çıkma yasağı dolayısıyla kutlamalara süre gelen taraftarlara hanelerine dönmeleri amaciyla müdahale ettiği, Bir takım taraftarların ellerindeki şişeleri polise attığı da belirtildi.

Il Messaggero gazetesinin “Inter, şampiyonluk amaciyla kutlamada (ve hiçbir önlem olmadan)” başlığıyla verdiği haberinde, Bir hayli işletmenin salgın hasebiyle kapalı kaldığı hatırlatılırken, Kovid-19 tedbirlerinin dünkü kutlamalarda uçup gittiği yazıldı.

ROMA (AA)

  • serie a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir