İstanbul’da sivrisinek kabusu büyüyor! İBB, vatandaşları SMS ile uyardı-haberi

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nin derhal peşinden özellikle çocukların vücutlarında yaraya neden var olan sivrisinekler tek çok kazada dahada karabasan olmaya başladı. Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde oturanlar da eş etkiler gösteren sivrisineklerden şikayetçi. Ferahevler mahallesi sakinleri, sivrisinek sokmaları hasebiyle çocuklarında yaralar oluştuğunu söylerken yapılan ilaçlamaların yoksun kaldığını öne sürdü. ara yol ve parklarda da ilaçlama yapılmasını istek eden semt sakinleri, hanelerinin camlarına sineklik takarak önlem almaya çalıştı.

“ÇOK huzursuz EDİCİ OLUYOR”

30 senedir Ferahevler Mahallesi’nde oturduğunu söyleyen Bülent Demirci, “Çocuklarda özellikle izleri filan görebiliyoruz. Çok rahatsız edici oluyor. Benim de üç adet çocuğum var. İki dakika duramıyoruz, aşırı derecede sivrisinek var. Çocuklarımız var ve sivrisinek deyip geçmemek lazım, bulaşıcı hastalık da olabilir. Çocuklarımızda kaşınmaktan dolayı yara ve iltihaplanma da oluyor” diye konuştu. dahada çok ilaçlamanın yapılması gerektiğini söyleyen tek başka semt sakini, parklar ile çıkmaz sokakların da ilaçlanmasını istedi.

“İLAÇSIZ BAHÇEYE İNEMİYORUZ”

Mahalle sakini Ahmet Sarıkaya da, “Sarıyer bölgesi yeşil olduğu amaciyla çogunlukla oluyor. İlaçlama yapılıyor ama yoksun kalıyor. ayrım tek sinek, diğerlerine benzemiyor” ifadelerini kullandı. 9 yaşında olan tek bebek ise, “Bizim bahçede sinek dolu. Herhalde yuva yapıyorlar. Isırınca tek hafta filan geçmiyor izleri. İlaçsız bahçeye inemiyoruz. ayrım tek sinek” diye konuştu.

İBB’DEN SMS’Lİ UYARI: SİVRİSİNEKLERLE HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise sivrisineklere SMS yoluyla yapılan ikazda bulundu. Gönderilen mesajda, “Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere benzeri hatri sayilir büyüklükte alanlarda sivrisinekle ugras etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı benzeri su birikebilen alanlar sivrisinekler amaciyla iyi tek üreme kaynağıdır. tek bardak suda çevresi rahatsız edecek civarindan sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep birlikte ugras edelim” denildi. iletinin nihayetinde tek de tek animasyon filmi linki paylaşıldı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.