İstanbul’da sırası gelen 250 bin kişinin aşı yaptırmadığı ortaya çıktı-haberi

Koronavirüs aşılamasında tatbik edilen toplaminda doz sayısı 18 milyonu geçti. İlk doz aşılarını olanlar 11 milyona erişmek üzere, ama onların da koronavirüse yakalanma rizikosu hali hazırda ayni ritimde devam ediyor.

İLK DOZDAN ardindan KORONA OLANA 2. DOZ UYGULANMIYOR

İlk doz sonrası koronavirüse yakalananlara 2. doz aşı uygulanmıyor. 6 ayin ardindan aşılama evvel dozdan başlıyor. Aşı olunduğunda da tedbirlere uyulması gerekiyor.

“AŞININ hasta kisi ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

İlk doz aşıyı yaptırdıktan ardindan hastalığa yakalananlarda “aşı hasta kisi yaptı” düşüncesi hakim olabiliyor. sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın konuyla ilgili, “Aşıyı yapıyorsunuz, yapınca tek hafta ardindan psikolojik olarak savunma kalkanınızı kaldırıyorsunuz. Virüse bağlı hasta kisi olunca ‘aşıya mı bağlı acaba?’ benzeri tek soru… Aşının hastalık yapması Katiyen mümkün değil” ifadelerine yer verdi.

SIRALARI GELDİ AMA GİTMEDİLER

TRT Haber‘in haberine göre, İstanbul’da aşı sırası gelen 250 bin kişi Daha aşısını olmadı. Hastalığa karşı antikor üretmenin en mühim yolu koronavirüs aşısıyken, Kemalettin Aydın aşıya uyumla alakalı ise şunları anlattı:

“Yüzde 75’ler civarında tek ahenk var. Gönül isterdi ki yüzde 100’ler olsun. Zira aşı da kimi yüzde 100 korumuyor. Lütfen aile hekimimizle, hastanemizle bu aşıya uyumu yüzde 100’e taşıyalım ki yasamsal immunizasyona acele ulaşalım. Bu musibetten kurtulalım.”

“AŞI EN BÜYÜK SİLAHIMIZ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yasamsal medya hesabından vatandaşlara aşı olmaktan çekinmemeleri gerektiğini söyledi. Koca, paylaşımında “Tespit edilen vakaların %85’ini çeşitli varyantlar oluşturuyor. bütün veriler bulaşmanın dahada hızlı olduğunu gösteriyor. Bulaşma hızını azaltmak amaciyla tedbirler belli. Aşı ise en hatri sayilir büyüklükte silahımız. Sırası gelen vatandaşlarımız randevularını alarak aşılarını olmaktan çekinmemeli” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir