İstanbul’da bazı işletmelere girişte HES kodu şartı getirildi-haberi

İstanbul İl genel Hıfzıssıhha Meclisi bu erken Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplandı. Toplantıda koronavirüs salgınıyla ugras kapsamında tertemiz kararlar alındı. izaha göre, bütün halk kuruluş ve Kuruluşlarının girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu getirildi.

Kahvehane, kıraathane, web kafe, web salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, zerafet salonu zerafet merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması mecburi oldu.

15 Mart’tan bu yana olabilitesi çok olacak tertemiz kararlar şu şekilde açıklandı:

1- Sivil cemiyet kuruluşları, halk müessesesi niteliğindeki iş kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzen edecek genel heyet dâhil kişilerin tek araya gelmesine neden var olan her biçimde etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere) girişlerinde HES kodu kontrolleri yapılacak.

2- Kahvehane, kıraathane, web kafe, web salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, zerafet salonu zerafet merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması mecburi olacak.

3- Kaymakamlar ve alakalı kurumlarca yukarıda anlatilan esaslar doğrultusunda, uygulamada rastgele tek aksaklığa alan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun alakalı maddeleri uyarınca yönetimsel işlem tesis edilmesine ve konusu hatali teşkil eden davranışlara ait Türk karar Kanunu’nun 195′ inci maddesi kapsamında İhtiyaç duyulan adli işlemler yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir