İsrail’in Mescid-i Aksa saldırılarına Bakan Çavuşoğlu’ndan tepki: Hep kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor-haberi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan ziyareti ve gündeme ait Riyad’da açıklamalarda bulundu. İsrail ve Filistin arasında tırmanan gerilime ait açıklamalarda bulunan bakanimiz Çavuşoğlu, “Yine hep kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor. bunun benzeri saldırılar durması gerekiyor. haklar çerçevesinde Filistinlilerin hakkını savunmak lazım” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Bölgesel konularda işbirliğimizi nasıl geliştiririz diye görüştük. Bu diyalogumuzu ayni ritimde devam ettirme kararı aldık. Bu ziyaretimiz İsrail’in zalimane Filistinlilere en mukaddes mekanda saldırmasına şahit olduk.

“BU DÖNEMDE SESSİZ KALAMAZDIK”

Bu dönemde Suskun kalamazdık. Sayın Cumhurbaşkanımız Bir hayli öncüsü aradı. Bizim de çalışmalarımızı takip etti. Güvenlik Konseyi üyelerini aradık. Sergey Lavrov gibi. Bölge ülkelerinin Dışişleri Bakanları ile de görüştük. Filistin Dışişleri Bakanı Cuma bugünü Ankara’daydı. tekrar temasta olduk. Pakistan, İran, Cezayir Fas, Tunus Dışişleri Bakanları ile de görüştük.

Bu konunun dahada üst seviyede ele alınması amaciyla Dışişleri Bakanlığı konseyinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. bu erken zirve asama başkanlığını Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı düzeyinde toplantı gerçekleştirmek amaciyla çalışacağız. dahada evvel Türkiye’deki zirvelerden ardindan BM’ye aciliyetli oturumu çağrısı yapmıştık. genel heyet üç defa geçmişte çağrıya cevap vermişti.

“ÜMMET hamle ATMAMIZI BEKLİYOR”

Yine hep kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor. bunun benzeri saldırılar durması gerekiyor. haklar çerçevesinde Filistinlilerin hakkını savunmak lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.