İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 35’e yükseldi-haberi

İsrail’in Filistin’e baz alinarak zulmü ayni ritimde devam ederken, Filistin tarafından da İsrail’e karşılık gelmeye başladı. Karşılıklı saldırılarda ölü sayısı artıyor.

İSRAİL’İN SİVİLLERİ amaç ALDIĞI SALDIRIDA ÖLÜ SAYISI 35’E YÜKSELDİ

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla Bir gün evvel mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üstüne de İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimi verilen askeri harekât başlatıldığını duyurmuştu. İsrail ordusunun saldırılarında 10’u çocuk, 35 Filistinli hayatını kaybetti, 233 kişi yaralandı.

HAMAS’IN SALDIRILARINDA ÖLÜ SAYISI 3’E YÜKSELDİ

İsrail aciliyetli yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, Tel Aviv‘in güneyindeki Holon bölgesine düşen roketler hasebiyle tek kadın hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Bununla birlikte roket saldırıları hasebiyle hayatını kaybeden İsraillilerin sayısı 5’e, yaralananların sayısı ise 45’e yükseldi.

İSRAİL YİNE GAZZE’Yİ VURDU

Dünden bu yana hücum düzen eden İsrail,son sema saldırısında Gazze Şeridi’nin batısını amaç aldı. aynı zamanda Hamas, İsrail’in başkenti Tel Aviv’e 130 roket attığını açıkladı.

İSRAİL, HANADİ KULESİNİ DE VURDU

İsrail tarafından Gazze’ye düzen eden sema saldırısında 13 katlı tek yapı da vuruldu. Vurulan binanın Hanadi Kulesi olduğu aktarılırken, hücum neticesi can veren veyahut yaralanan olup olmadığı Daha bilinmiyor.

Saldırı sonrası çevredeki binalarda da hasar alana geldiği aktarılırken, hücum öncesi binada bulunanların gsm telefonuna ileti atılarak binayı terk etmeleri ile alakalı uyarıldığı aktarıldı.

HAMAS BORU HATTINI VURDU

Öte istikametten Gazze Şeridi’nden İsrail’e düzen eden roket saldırılarında Trans-İsrail yakit boru hattına (Eilat-Ashkelon yakit boru hattı) ait yakit tankı eşit aldı. Roketin eşit ettiği tankta yangın çıktı. olay yerinde çok sayıda itfaiye ekibi derhal sevk edildi.

İSRAİL POLİSİ GENÇLERE SALDIRDI

Karşılıklı saldırılar sürerken İsrail polisi, işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da ses bombalarıyla Filistinli gençlere saldırıda bulundu. Filistinli gençler ise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. İsrail polisi, Harem-i Şerif’in avlularında Filistinli gençleri kovaladı.

ŞAM KAPISINDA DA MÜDAHALE

Öte istikametten İsrail polisi Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Daha önceki Şehir bölgesinin Şam Kapısı’nda da Filistinli gençlere müdahale etti. İsrail polisi, teravih namazı sonrası Şam Kapısı’nda tek araya toplanan gençlere ses bombaları ve yasamsal olaylara müdahale aracı ile tazyikli kirli sus sıktı.

Ayrıca alanda bulunan Mustaribin denilen İsrail sivil giyimli hususi polisleri de tek genci gözaltına aldı.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin Daha önceki Şehir’in Şam Kapısı’ndaki plastik Mermi ve ses bombalarıyla saldırısında 15 kişinin yaralandığı belirtildi.

UÇUŞLAR KIBRIS’A YÖNLENDİRİLDİ

İsrail basınında bulunan haberlerde, roket saldırıları hasebiyle bendeniz Gurion beynelmilel Havaalanındaki sema trafiğinin belli tek süre olarak durdurulduğu ve uçuşların Kıbrıs’a yönlendirildiği argüman edildi.

İSRAİL’DE UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLDİ

İsrail’de yükselen roket saldırıları hasebiyle yarın bütün okulların kapatıldığı bildirildi. Öğrencilerin ani çok vakit uzaktan eğitime ayni ritimde devam edeceği ifade edildi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Turgut Alp Boyraz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir