İsrail polisinden Kudüs’te Filistinlilere müdahale: 33 yaralı-haberi

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisi, Doğu Kudüs‘ün Daha önceki Şehir bölgesi etrafında Filistinli gençlere plastik Mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti.

YARALI anne adayi GÖZALTINA ALINDI

Polisin Ayrı olarak hakikat Mermi kullandığına vurgu yapılan açıklamada, 33 kişinin yaralandığı belirtildi. Açıklamada, İsrail polislerinin hakikat mermisiyle yaralanan tek Filistinli kadının, Kızılay’a bağlı evvel yardım ekiplerince engellendiği ve yaralı kadının gözaltına alındığı kaydedildi. Bir takım Filistinlilerin de İsrail polisi tarafından şiddetle darbedilerek yaralandığı ifade edilen açıklamada, 6 kişinin çeşitli hastanelere kaldırıldığı aktarıldı.

HAZRETİ MUHAMMED’E HAKARET

Aşırı sağcı Yahudiler, Şam Kapısı’nda düzen ettikleri provokatif “Bayrak Yürüyüşü”nde İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’e perişan laf etti. İsrail polisi korumasında Şam Kapısı’nda tek araya toplanan takriben 5 bin fanatik Yahudi, ellerindeki İsrail bayraklarıyla uzunca tek vakit gösteri düzenledi. Gazetecilere ve Etraftaki Bir takım Filistinli gençlere de sataşan Yahudiler, Ayrı olarak “Araplara ölüm” sloganları attı. Itamar Ben-Gvir ile Betzalel Smotrich benzeri aşırı sağcı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu fanatik Yahudiler, ara ara alanda gerilimi arttırdı. uzunca süre gelen gösterinin derhal peşinden fanatik Yahudiler, Şam Kapısı’ndan Daha önceki Şehir bölgesinin Yafa (El-Halil) Kapısı’na doğru yürüyüşe geçti. Yahudiler, Yafa Kapısı’ndan Daha önceki Şehir’deki Yahudi mahallesinden Mescid-i Aksa’nın cenup batı duvarı var olan Burak (Ağlama) Duvarı’na ulaştı. alanda yaşanan vakalarda asgari 6 Filistinli, İsrail polisince gözaltına alındı.

NETANYAHU DÖNEMİ SONA ERMİŞTİ

Öte istikametten İsrail’de karşıt görüşlü partilerin kurduğu ortak yönetim hükümetinin Meclis’te güvenoyu almasıyla 12 senelik Netanyahu çagi sona ermişti. İsrail’in tertemiz başbakanı ise Yamina Partisi öncüsü Naftali Bennett olmuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Esat Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir