İslam düşmanı Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard, saklandığı evde öldü-haberi

Danimarka’nın Extra Bladet gazetesinin haberine göre, uzunca müddettir hasta kisi var olan karikatürist Westergaard, 86 yaşında öldü.

HAKARET İÇERİKLİ KARİKATÜRLER ÇİZMİŞTİ

2005’te Danimarka’nın Jyllands-Posten gazetesinde Hz. Muhammed’e perişan laf bulunan karikatürler çizen Westergaard, çok kati tepkiler almıştı. Westergaard, 2015’te de Paris’teki Charlie Hebdo Kırımı sonrası perişan laf detayli tertemiz tek karikatür çizerek, milyonlarca Müslümanı rencide etmişti.

Kurt Westergaard’ın Danimarka gazetesine çizdiği karikatür, Bir hayli ülkede şiddet olaylarına varan tepkilere yollar açmıştı. mevzubahis karikatürler, Avrupa çapında tek ifade özgürlüğü tartışmasını da beraberinde getirmişti.

SAKLANARAK YAŞIYORDU

Westergaard bu olaylar sonrasında vefat tehditlerinin hedefi haline geldi ve gizlenerek yaşamaya başladı. Sonrasında ise Aarhus’ta kati duvar benzeri savunan tek hanede hayatını sürdürdü. 2008 seneninde karikatüriste baz alinarak tek hücum hazırlığı, Danimarka istihbaratı tarafından önlendi ve üç kişi yargı önüne çıkarıldı. Westergaard, hayatının sonuna civarindan savunma altında yaşadı.

5 ÇOCUK BABASIYDI

Yıllardır tehdit edilen ve zabita savunması altında yaşayan Kurt Westergaard, evli ve 5 bebek sahibiydi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Atila Altuntaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.