İran’da başlayan zam protestoları büyüyor-haberi

İran’da Bir gün evvel Tebriz şehrinde işçi emeklilerinin başlattığı hayat pahalılığı protestoları Ahvaz, İlam, Bender Abbas, İsfahan, Kerec ve Kerman kentlerine sıçradı. Maaşlarına yapılan zammı yeteri civarindan bulmayan yüzlerce emekli, zam oranının arttırılması ve yasamsal haklarının iyileştirilmesi talebiyle bu erken de sokaklara döküldü.

Sosyal güvenlik kurumları önünde tek araya toplanan emekliler, hükümete reaksiyon gösterdi. Gösterilerde Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Çalışma Bakanı Huccetullah Abdulmeliki amaç alınarak, “Verilen sözler boş, sofralarımız boş”, “Hakkımızı almadan oturmayacağız”, “Bugün yas günü, sahipsiz emekliler amaciyla yas günü” şeklinde sloganlar atıldı.

İlam şehrinde “soframız boş” sloganı atan göstericiler yasamsal Güvenlik müessesesi önüne boş yer sofrası kurdu.

“MAAŞ ZAMMI ADİL VE ENFLASYON İLE ahenk gösteren OLMALI”

İran’da maaşlarının artırılması ve yasamsal haklarının iyileştirilmesini istek eden emekliler ara ara memleket genelinde gösteriler düzen ederek yetkililerden sorunlarının çözülmesini istek ediyor.

İran’ın Ahvaz mebus Müçteba Yusufi çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli gösterilerine ait yasamsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hükümetin çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşlarına yaptığı zamda adil olmadığını belirterek, “Maaş zammı adil ve enflasyon ile ahenk gösteren olmalı. İşçi ve hükümet emeklisi arasında ayrım gözetilmemeli. Nasıl olur da hükümet emeklilerine yüzde 10, işçi emeklilerine yüzde 57 zam yapılır?” ifadelerini kullandı.

İran’da Çalışma Bakanlığı en düşük maaşı alan işçi emeklileri amaciyla yüzde 57.4 ve çok aylık alanlar amaciyla yüzde 10 zam yapılacağını açıklamıştı. Yapılan zam ile birlikte ülkede minimum çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşı 5 milyon 580 bin tümen (2 bin 970 TL) oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir