İran, ABD ile enerji, banka ve limanlara yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda anlaştı-haberi

İran Dışişleri bakanimiz Yardımcısı Abbas Arakçi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran ile 4+1 ülkeleri ile süre gelen nükleer anlaşmaya art dönüş görüşmelerine ait İran hükümet televizyonuna açıklamalarda bulundu.

İran’a baz alinarak tatbik edilen bütün yaptırımların kaldırılmasına ait Viyana görüşmelerinde müspet gelişmeler olduğunu belirten Arakçi, hangi yaptırımların kaldırılacağına ait anlaşmaya varıldığını söyledi.

3 SEKTÖR İÇİN YAPTIRIMLAR KALKIYOR

ABD’nin enerji, banka ve İran limanlarına uyguladığı yaptırımların kaldırılması ile alakalı anlaştıklarını belirten Arakçi, “Yaptırım listesinde var olan ad ve kurumlara baz alinarak yaptırımların kaldırılmasında müsterek tek neticeye vardık. Bu kuruluş ve isimlerin hangileri olacağı ile alakalı ise görüşmelerimiz ayni ritimde devam ediyor” dedi.

KESİN TARİH VERMEDİ

Müzakerelerde ihtilaflı konuların belirginleştiğini belirten Arakçi, “Görüşmeler artık dahada olgunlaştı. yazi üstüne yoğunlaştık. müsterek Bir hayli konumuz da var ama ne vakit kati tek neticeye varacağımızı dile getirmek zor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.