İran 105 kişiyi idam etti-haberi

İran’da idamlar artıyor. Birleşmiş Milletler (BM) genel Sekreter Antonio Guterres tarafından sunulan tek rapora göre, İran’da tek ocakta ile 20 Mart arasında, çoğu azınlık gruplardan asgari 105 kişinin idam edildiği belirtildi.

İsviçre’nin Cenevre sehrindeki BM İnsan Hakları Konseyi önünde konuşan BM İnsan Hakları çok Komiseri Yardımcısı Nada Al-Nashif, İran’daki infazları kınayarak, “Genel Sekreter, uyuşturucuya bağlı suçlar da dahil olmak üzere infazların artmasından derin kaygı duyuyor” dedi.

UYUŞTURUCUDAN 52 İDAM KARARI

İran’da vefat cezalarının ağırbaşlı hatali teşkil etmeyen suçlarda ve adil yargılama standartlarıyla bağdaşmayan şekillerde uygulanmaya ayni ritimde devam ettiğini belirten Al-Nashif, geçtiğimiz mart ayında uyuşturucuyla alakalı suçlamalardan vefat cezasına çarptırılan 52 kişinin infaz edilmek üzere Şiraz Hapishanesi’ne nakledildiğini aktardı.

İran’da beynelmilel hukuku ihlal ederek bebek suçlular amaciyla vefat cezasının kullanılmaya ayni ritimde devam edilmesini de kınayan Al-Nashif, Ağustos 2021 ile Mart 2022 arasında, minik yaşta olduğu argüman edilen asgari iki kişinin idam edildiğini ve 85’ten çok bebek suçlunun idam cezasına çarptırıldığını aktardı. Al-Nashif, “Şubat 2022’de müspet tek gelişme olarak, çok Mahkeme 18 senedir vefat hücresinde var olan tek bebek suçluya verilen vefat cezasını iptal etmeye karar verdi” dedi.

“ASILSIZ VE YANLIŞ İDDİALAR”

İran’ın Cenevre’deki BM devamlı Temsilci Yardımcısı Mehdi Ali Abadi ise yaptığı açıklamada, raporun Batılı ülkeler tarafından İran’ı damgalamak amaciyla BM’ye sunulduğunu öne sürerek, “asılsız ve yanlış iddialar” içerdiğini aktardı. Abadi, “Yüce insan hakları yasasının minik tek siyasi araca indirgenmesi dehşet veren ve utanç verici” dedi.

Sivil cemiyet kuruluşları tarafından tek araya toplanan bilgilere atıfta bulunulan raporda, İran’da 2020’de 260 kişinin, 2021’de ise 14’ü kadın olmak üzere asgari 310 kişinin idam edildiği belirtildi.

İran, teslim var olan PKK'lıyı idam etti İlginizi Çekebilir İran, teslim var olan PKK’lıyı idam etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir