İnce’den Erdoğan’a suç duyurusu-haberi

Memleket Partisi genel Başkanı Muharrem İnce, yolcu olaylarına karışanlar amaciyla ‘sürtük’ ifadesi kullanan Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile alakalı hatali ilaninda bulunduğunu açıkladı.

İnce, “Kendisine yapılan en sade eleştiride dahi soluğu mahkemede alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile alakalı millete ‘sürtük, çürük’ diyerek perişan laf ettiği gerekçesiyle Memleket Partisi olarak hatali ilaninda bulunduk” dedi.

İnce’nin Avukatı Halil İlker Çelik tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen hatali duyurusu dilekçesinde, Erdoğan’ın TCK 216. maddesine göre halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu işlediğine vurgu yapıldı. Erdoğan’ın yasamsal dayatma ve kısıtlamalara reaksiyon olarak doğan gençlik hareketine destek veren kadınlara alenen ‘sürtük’ dediğini kaydedilerek, şu görüşlere yer verildi:

TDK SÖZLÜĞÜNDEKİ ANLAMI…

“Türk dil Kurumu’na göre bu kelime, Zamanını çok gezerek geçiren, evinde oturmayan kadın, aynı anda çok sayida kişiyle gönül eğlendiren kadın, hayat kadını anlamlarına gelmekte olup alenen halkı kin ve düşmanlığa tahrik veyahut aşağılama suçunun yasal unsurları oluşmuştur. bu yüzden işbu şikayet ile halk davası açılmasını istek etme zorunluluğu doğmuştur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir