İmzalar atıldı: THK uçakları ihalesiz bakanlık hizmetine verildi-haberi

SÖZCÜ’nün kararlı haberleri ve sonrasında özellikle geçtiğimiz sene yaşanan yangın felaketlerinden ardindan gelen halkoyu baskısının neticesi bu erken resmen alındı.

3 senedir çeşitli bahanelerle halk ihalelerine sokulmayan ve dönem dışı bırakılan Türk sema müessesesi envanterindeki dört tayyare amaciyla üç kuruluş anlaştı.

Savunma endüstri Başkanlığı binasında öğleden ardindan 15.00 sıralarında gerçekleşen toplantıya Türk sema müessesesi ve tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri katıldı. İmzalanan protokolle THK envanterindeki dört uçak,  ihalesiz tek şekilde bakanlığın hizmetine verildi.

Kayyum Heyeti tarafından yönetilen THK’dan yapılan izahta protokole ait şu ifadelere yer verildi: 

“Tarım ve Orman Bakanlığı ve müdafaa endüstri Başkanlığı iş birliğine güvenerek tarım ve Orman Bakanlığı’na hizmet saglamak üzere TUSAŞ-THK iş ortaklığı olarak 3+1 tayyare kiralama teklifimiz de bu erken ahenk gösteren bulunarak işlemi tamamlandı.

Temmuz ayı itibarıyla uçaklarımız yangın bölgelerinde konuşlanacak ve dört adet uçağımız ay içinde faal olarak hizmette bulunacaktır.”

BİR UÇAĞIN BAKIMI nihayet AŞAMADA

THK’dan yapılan yazılı açıklamada, kuruluş bünyesindeki 9 adet CL-215 amfibik yangın söndürme uçağından evvel etapta uçuşa elverişli 6 uçaktan 4’ünün TUSAŞ tarafından bakıma alındığı ve bunlardan 3’ünün bakımlarının tamamlandığı, tek uçağın bakımının ise nihayet aşamada olduğu belirtildi. iki uçağın bakımının da yapılarak en geç tek sonraki seneye hazır vaziyete getirileceği kaydedildi.

Açıklamada Ayrı olarak şunlar kaydedildi:

* “Uçaklarımız Sivil Havacılık genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından denetlenmekte, TUSAŞ’ın isteğiyle THY’den gelen teknik ekip tarafından genel ve nihayet kontrolleri yapılmakta.

* iki uçağımız bütün kontrolleri SHGM ve TUSAŞ tarafından yapıldıktan sonra, 15-16 Haziran’da THK Etimesgut yerleşkesinden havalanarak uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi.

* Pilotlarımızın işe alım zamani tamamlanarak, tazeleme ve yenileme eğitimlerine başlandı. CL-215 amfibik uçaklarımız piston motorlu olup yeryüzünde az sayıda kaldığı amaciyla yedek parça temini uzunca vakit almaktadır. TUSAŞ ve üretici firma desteği ile yedek parça saglamak edilebildiği sürece hizmet verecektir.

Yangınlar başladı ortada tekrar tayyare yok, SSB sil baştan tertemiz ihale açtı İlginizi Çekebilir Yangınlar başladı ortada tekrar tayyare yok, SSB sil baştan tertemiz ihale açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir