İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul açıklaması: Karşıyız, yapılmasına engel olacağız-haberi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında “Yeşil Şehir Aksiyon Planı uzlasma İmza Töreni” gerçekleştirildi. İBB ve EBRD arasında hazırlanan uzlasma metni amaciyla gerçekleştirilen imzasini töreni, çevrimiçi toplantı üzerinden düzenlendi.

Törende; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve EBRD Başkanı Odile Renaud Basso ile birlikte her iki müessesenin üst düzey yöneticileri hazır bulundu. Sanal toplantı, Basso’nun konuşmasıyla başladı.

BASSO: İSTANBUL’LA ÇOK AKTİF BİR İŞ BİRLİĞİMİZ VAR

İmamoğlu ile tanışmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Basso, “Çok güzel, faal ve etkin tek iş birliğimiz var İstanbul’la. Çok mühim ortaklarımızdan biri olduğu kanaatindeyiz Türkiye’de. İstanbul’un gelişimine katkıda bulunmak, ortaklığımızı ilerletmek, birlikte projeler geliştirmek bizim amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte tek önem istek ediyor.

Bunları ayni ritimde devam ettirme niyetindeyiz. Yeşil şehirler bizim amaciyla çok önemli. İstanbul boyutundaki tek şehrin, bu civarindan ahenk gösteren ücret ağırlığa sahip tek şehrin bize katılıyor olması, bizim açımızdan Sahiden çok kıymetli. o nedenle sizinle bu uzlasma zaptını imzalayacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız” dedi.

İMAMOĞLU: YENİLENME ile alakalı BÜYÜK HAMLELER YAPIYORUZ

Basso ve başka katılımcılara, tarihsel önemi, problemleri ve çözüm yollarını bulunan kısa tek İstanbul özeti yapan İmamoğlu, konuşmasında, şehiri tehdit eden zerzele ve Kanal İstanbul konularıyla alakalı görüşlerini dile getirdi.

Depremin İstanbul amaciyla en mühim tehdit konularından biri olduğunu belirten İmamoğlu, “Buna dönük hatri sayilir büyüklükte tek kentsel dönüşüm, dahada doğrusu insanların binalarını güçlendirecekleri projeleri yasama geçiriyoruz. Yenilenme ile alakalı hatri sayilir büyüklükte hamleler yapıyoruz İstanbul’da. Bunu iyi yönetmemiz lazım. şehrin yapı stokunu çok güçlendirmemiz lazım.

Tarihi varlıkları savunmamız lazım. Binlerce yıllık, üç imparatorluğa başkentlik yapmış, muazzam tek kültür varlığına sahibiz ve bunu korumak, istikbal nesillere bunu aktarmak zorunluluğumuz var. Ben, İBB Başkanı olarak, kendimi bu hatri sayilir büyüklükte ve mukaddes emanetin bugünkü yöneticisi olarak görüyorum ve bu kavramla devinim ediyorum. Dolayısıyla depremle yapılan bu ugras hemide geçmişten gelen bu kalıtın savunması ayni vakitte da bugünün yaşayanlarının, insanların hayatının savunması mananında bu tehditle ugras ediyoruz” diye konuştu.

“ŞEFFAFLIK, BİZİM DEMOKRATLIĞIMIZIN EN KIYMETLİ GÖSTERGESİ”

İstanbul amaciyla başka tek tehdit konusunun ise Kanal İstanbul olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Hem hayatsal hemide çevresel ve de aynı zamanda benim düsünceme göre geleceğini, su politikaları açısından her konuda çok ağırbaşlı tehdit eden, merkezi hükümetin projesi var olan Kanal İstanbul’la ugras ediyoruz. Buna, bütün ilmi verilerin ışığında karşıyız. Bunun yapılmasına engel olacağız. Şu anne civarindan tek durağan asama oluşturulmasında, bizim toplumu bilgilendirmemizin de faal olduğunu görüyorum. İstanbul, artık her an, her vakit şeffaf verileri aldığı tek belediyeyle yönetiliyor. Bu şeffaflık, bizim demokratlığımızın en kıymetli göstergelerinden birisidir” ifadelerini kullandı.

“KIYMETLİ BİR İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTIK”

Konuşmaların derhal peşinden İmamoğlu ve Basso arasında, “Yeşil Şehir Aksiyon Planı uzlasma Metni” imzalandı.

“Yeşil İstanbul yolunda yollar yürürken, kıymetli tek iş birliğine imzasini attığımızı müjdelemekten, bütün İstanbul’a bu müjdeyi vermekten hatri sayilir büyüklükte mutluluk dolu olmak duyuyorum” diyen İmamoğlu, “İBB olarak, EBRD ile kıymetli tek sözleşme, tek anlaşma imzaladık. Kardeş kentlerimiz, İzmir ve Ankara’nın ardından, yeşil şehirler kentsel sürdürülebilirlik programına 47’nci aza olarak katılmak, bizim amaciyla de inanıyorum ki tekrar bu cemiyet amaciyla de çok mühim tek katılım” şeklinde konuştu.

EBRD ile gerçekleştirmeyi planladıkları evvel projenin, “İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü TÜYAP Metro Hattı Projesi” olarak belirlendiğini aktaran İmamoğlu, “Şehrimiz amaciyla çok önem taşıyan bu hatta, randımanlı tek iş birliği içinde çalışacağımızı ve gelecekte ‘Yeşil Şehir İstanbul’ vizyonumuza güç verecek Bir hayli projede birlikte olacağımızı umut ediyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir