İmamoğlu: Tartışmak gereksiz; cemevleri ibadethanedir-haberi

Beylikdüzü Belediyesi, Kavaklı Mahallesi’ndeki “Beylikdüzü Fatma anne Cemevi ve Kültür Merkezi”ni açtı. hayat Vadisi’ne komşu cemevinin açılışı; cumhuriyet milletçe partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhuriyet milletçe partisi İstanbul mebus Aykut Erdoğdu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü toy ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Fatma anne Cemevi’nin yapılış sürecini, kendisinin Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde, 2015 seneninde tek yarışma süreciyle başlattıklarını anımsadan İmamoğlu, bütün sürecin katılımcı tek anlayışla yürütüldüğünün altını çizdi.

“İBADETHANE TARTIŞMASINI ÜZÜLEREK TAKİP EDİYORUZ”

İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bir Alevi vatandaşımız dahi tek yerde yaşıyorsa, dünyanın rastgele tek yerinde inancından dolayı saygı görür, görmek durumundadır. Alevi vatandaşımız kadar, başka inanç biçimine sahip var olan vatandaşlarımız da aynı hakka sahiptir. Ülkemizde de milyonlarca Alevi vatandaşımız vardır. Ve biz, Alevi vatandaşlarımızın inanç temelinde var var olan cemevlerinin ibadethane olmasının Daha tartışılıyor olmasını topraklarımızda, ne yazık ki üzülerek takip ediyoruz. ‘Cemevi ibadethanedir’ tartışmasının acilen bitirilmesi gerekir. Cemevi, ibadethanedir. Alevi vatandaşlarımızın hakkı var olan ibadethanelerinin de de varlığını, en nadide tek şekilde, bizim benzeri yetkililer var etmelidir, yasama geçirmelidir.”

 “BU TOPRAKLARDA ÇOK ACILAR GÖRDÜK”

İBB olarak cemevlerinden gelen gereksinim taleplerini ve tertemiz cemevleri inşa etmeyi adina getirme sorumluluğuyla devinim ettiklerinin altını çizen İmamoğlu, “Dünya, şu anda savaşla alakalı tek imtihan veriyor. Savaşın tek vakit evvel bitmesini diliyoruz. Sulhun tek vakit evvel var olmasını istiyoruz. Bu topraklarda çok acılar gördük. Ama özellikle Hacı Bektaş-ı Veli döneminin o iyi insanlarının bambaşka tek aydınlanmayı bu topraklara yaşattığını da her birimiz biliyoruz. Hep anarız, hep sayarız; Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Mevlana’yı, Yunus Emre’yi. Ne derin sözler, ne hatri sayilir büyüklükte miras… Başka bir deyişle surat yıllarca önce, ‘Kız çocuklarını okutun’ diyen Hacı Bektaş-ı Veli’yi tanimlamak ve hissetmek; öyle varlıklı topraklarda yaşıyoruz. Bu derinliği ve zenginliği, tek vakit evvel yasamsal barışımıza hep birlikte hizmet eder şekilde kavuşturmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 “KUTUPLAŞTIRMA” VURGUSU

Cemevi açılışında Beylikdüzü Belediye Başkanı Çalık da tek konuşma yaptı. Çalık, “Ülkemizde tek süredir, değerler üzerinden şekillenen yasamsal tek kutuplaşma yaşanıyor. Nefret dili, kutuplaşma ikliminin her geçen vakit sertleşmesine yollar açıyor. bu erken yaşadığımız Bir hayli mevzunun çözümü her şeyden önce, ayrıştırıcılığı içinde barındırmayan, birleştirici, iyiliği büyüten ve aklıselim tek yaklaşımdan geçiyor. Anadolu’nun binlerce senede biriktirdiği değerlerden geçiyor. Alevi öğretisinin temeli var olan insan sevgisini, toplumumuza tekrar öğretmeliyiz. Farklılıkları birer ayrışma değil, zenginlik vesilesi olarak onay eden anlayışı yeşertmeliyiz. İhtiyacımız var olan her şey, aslında bu topraklarda var” dedi. Açılış, Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy’un okuduğu duayla nihayet buldu.

Alevî Derneklerinden, müsterek tepki İlginizi Çekebilir Alevî Derneklerinden, müsterek tepki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir