İmamoğlu, sağlıkçıların toplu ulaşım ve İSPARK’lardan ücretsiz faydalanması kararını veto etti-haberi

AK Parti ve MHP’nin oylarıyla komisyon ve meclisten geçen, Kovid-19 salgını hasebiyle sağlık çalışanlarının toplu taşıma araçları ve İSPARK AŞ.’ye ait otoparklardan 2021 senesi sonuna civarindan fiyatsız yararlanmasını bulunan teklif, İBB Başkanı İmamoğlu tarafından tekrar görüşülmek üzere meclise art iade edildi.

İBB, SAĞLIKÇILARA 300 MİLYON LİRA KATKIDA BULUNDU

Veto kararını Anadolu ajansı muhabirine değerlendiren İBB Meclisi cumhuriyet milletçe partisi Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, Kovid-19 salgını döneminde sağlık çalışanlarının hatri sayilir büyüklükte tek özveri ile çalıştıklarını belirterek, İBB’nin de salgın süresince sağlıkçılara konaklama, toplu ulaşım ve İSPARK’lar üzerinden takriben 300 milyon liralık katkıda bulunduğunu söyledi.

“NORMALLEŞME KARARLARI akabinde İLE SÜRE UZATIMINA KARŞI ÇIKTIK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun sağlıkçıların sene sonuna civarindan İSPARK’lardan fiyatsız yararlanmasına ait meclis kararını veto etmesine ait gerekçeli kararı görmediğini belirten Subaşı, “Salgın döneminde Bir hayli kesim, ahenk gösteren ücret olarak çok etkilendi. Büyükşehir Belediyemiz salgının tesirinin azaltılması yerine Bir hayli alanda imkanlarıyla halkın yanında oldu. İçişleri Bakanlığının genelgesi ile tek Temmuz’dan bu yana kısıtlamalar kaldırılarak normalleşme zamani başlatıldı. İBB de kaynakları, bütçesi belli tek halk kuruluşudur. Belediyenin de bu dönemde çok ağırbaşlı istikbal kayıpları oldu. Biz de hükümetin normal düzene geçiş kararı alması hasebiyle mecliste bu süre uzatımına karşı çıktık.” dedi.
Subaşı, tek sonraki dönemde salgının tekrar tırmanışa geçmesi vaziyetinde hükümetin alacağı kararlar doğrultusunda İBB’nin elindeki imkanlarla tekrar sağlıkçılara ve başka kesimlere destek olabileceğini kaydetti.

“İBB YÖNETİMİ BELEDİYE İLE ÇEKİŞMEK YERİNE KARARLARI UYGULAMASI GEREKİR”

İBB Meclisi haklar Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar ise salgının bittiği istikametindeki savunmanın gerçekçi olmadığını ifade etti.

Salgınla mücadelenin ayni ritimde devam ettiğini belirten Kaynar, “Şu anda yoğun aşılama çalışmaları var. tek istikametten da olay sayıları artmaya başladı. Dolayısıyla 31 Aralık’a civarindan ulaşımdan ve otoparklardan fiyatsız faydalanmanın ayni ritimde devam etmesi gerekiyor. Salgında canları pahasına fedakarca ugras eden ve mücadele vermeye süre gelen sağlık çalışanlarına belediye meclisi tarafından verilen bu imkanın İBB idaresi tarafından uygulanması gerekir. İBB idaresi belediye meclisi ile çekişmek adina belediye meclisi kararlarını uygulaması gerekir, bu yasal görevidir. İBB yönetiminin her konuda sergilediği hiç içten degil tavır burada da alana çıkıyor.” şeklinde konuştu.

İADE KARARI EYLÜL ayi içinde GÖRÜŞÜLECEK

Normalleşme adımları üzerinden karara karşı çıkılmasını da tenkit eden Kaynar, aynı meclis toplantısında deniz taşımacılığına sübvanse isteginin gündeme geldiğini ve bunun da onay edildiğini aktardı. Gerekçeli kararın yarın meclis müdürlüğüne sunulması beklenirken ağustos ayında tatilde var olan İBB Meclisi art iade kararını eylül ayında gerçekleştirilecek toplantıda görüşecek.

Kaynak: Anadolu ajansı / Mücahit Türetken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.