İlk doz aşıyı olduktan sonra koronavirüse yakalananlara sil baştan aşı uygulaması-haberi

Daha evvel Çin’den alınan SARS-CoV-2 inaktif Sinovac, nisan ayı itibarıyla da Almanya’dan alınan mRNA teknolojisi BioNTech/Pfizer aşılarının uygulanması bütün Türkiye’de ayni ritimde devam ediyor. 10 Nisan itibarıyla yapılan Kovid-19 aşısı 19 milyona yaklaştı. 11 milyona yakın yurttaşa birinci doz, 8 milyona yakın yurttaşa ise 2. doz aşı uygulandı. Virüsten koruyuculuk oranları bilim adamlarınca onaylanan her iki aşının uygulanması ayni ritimde devam ederken, birinci doz aşı olduktan ardindan tedbirlere uymayıp virüs kapanlara da perişan haber geldi.

“BAŞA DÖNÜLÜYOR”

Antalya İl sağlık Müdürü Ünal Hülür, koronavirüs aşısının birinci dozu sonrası ender de olsa müspet var olan vatandaşların olduğunu bildirdi. bunun benzeri tek vaziyette aşılamanın 2. doz safhasına geçilemediğini belirten Hülür, “Eğer evvel aşıyı olduktan ardindan müspet tespit edildiyse, bakanlığımızın E-nabız üzerindeki sistemi, aşı amaciyla öncelikli grupta olunmadığı iletinini veriyor. müspet olanlara iyileşmenin olduğu 10 günden ardindan 180 vakit takvimi işletiyor. 180 günün nihayetinde tekrar aşı yapılabiliyor ve başa dönülüyor.

“YENİDEN İKİ DOZ AŞI OLUNACAK”

Yani o kişi tekrar iki doz aşı olmak durumunda. Şuanda hakkı gelmiş 60 yaşında ama tek ay evvel müspet var olan tek kişiye de, aşı amaciyla öncelikli grupta olduğu ama dahada evvel Kovid-19 geçirdiği amaciyla aşı yapılamaz ikazı geliyor” dedi.

VATANDAŞLARA TEDBİR UYARISI

Hülür, vatandaşların tedbirleri elden bırakmadan bu sürecin bitmesini sabırla beklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.