İkinci Dünya Savaşı’ndan beri kayıptı, şimdi 25 milyon dolar isteniyor-haberi

Claude Monet’in, tek kış manzarası açık artırmaya çıkıyor. 1874-1875 yılalrında yapıldığı olasılık edilen La Mare, effet de neige adli tablonun kime ait olduğu ise belirsiz. ama eserin asıl sahibi Richard Semmel’in mirasçıları ile azaları kimliklerini izahı reddeden Fransız tek aile var olan var sahipleri tablodan ele geçirilecek geliri bölüşeceği belirtildi.

Monet’in evvel sahibi Richard Semmel, Yahudi tekstil üreticisiydi. Tabloyu 1898’de tek Alman satıcıdan satın aldı. 20. asrın başlarında Semmel; Paul Gauguin, Alfred Sisley ve Camille Pissarro’nun yapıtları de dahil olmak üzere Daha önceki Ustalardan İzlenimcilere ve İzlenimcilere civarindan uzanan tek zanaat koleksiyonu topladı.

Bir süre ardindan muhalefetteki Alman Demokrat Partisi’nin tek üyesi olarak Semmel, Nazi rejiminin iktidara yükselişinde amaç alındı. 1933’te Almanya’dan Hollanda’ya kaçtı ve o sene Amsterdam’daki zanaat koleksiyonundan takriben 130 yapıtı açık artırmaya çıkardı. Ancak, Monet yapıtı satılamadı.

İKİ FARKLI SAHİBİ VAR

Eser dahada sonra, Semmel’in ölümü esnasında Philip Leary isimli hususi tek Fransızın eline, derhal peşinden da Leary’nin torunlarına geçti.

Semmel, Nazi işgalinden evvel 1939’da Hollanda’dan kaçmayı başardı, 1941’de New York’a geldi ve 1950’deki ölümüne civarindan burada kaldı. tek varisi, 1958’de can veren yakın tek aile arkadaşı var olan Grete Gross-Eisenstädt idi.

Gross-Eisenstädt’ın soyundan gelenlerin Zürih merkezli avukatı Olaf Ossmann, Gross-Eisenstädt’ın soyundan gelenlerin satış sonucunun tek bölümünü alması ile alakalı uyarıldı. Yapılan anlaşmalar neticeninde da eserin gelirinin her iki taraf arasında ayrılmasına karar verildi.

Bu Monet tabloların değeri tam 50 milyon dolar İlginizi Çekebilir Bu Monet tabloların değeri tam 50 milyon dolar Monet'in yapıtı 25 sene ardindan açık artırmaya çıkacak İlginizi Çekebilir Monet’in yapıtı 25 sene ardindan açık artırmaya çıkacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir