İki bakanlıktan ortak karar: TMO un regülasyonuna devam edecek-haberi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fırıncıların ahenk gösteren fiyatlı un almasını sağladığı Un Destek Projesinde sona gelinmesi, ekmek ücretleri üzerinde tertemiz tek baskı yaratmıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, fırınlara ve ekmek üreticilerine tespit edecek tek tutardan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafından ahenk gösteren fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya ayni ritimde devam edileceğini açıkladı.

“REGÜLASYON UYGULAMALARI ayni ritimde devam EDECEK”

TMO aracılığıyla geçen sene un regülasyon çalışmasıyla unun ahenk gösteren fiyatlarla fırıncı esnafına ulaşması sağlandığı hatırlatılan açıklamada, “Ülkemiz buğday imalatı 2022 seneninde sema koşullarının da müspet gitmesiyle geçen sene yüzde 10.5 üzerinde 19.5 milyon ton, toplaminda hububat üretiminin de geçen seneninde geçen sene yüzde 15.7 üzerinde 36.9 milyon ton olması beklenmektedir. Buğday ve arpa hasadı lokal olarak başlamış olup hasat edilen yerlerde verimin geçen sene üzerinde olduğu müşahede edilmektedir” değerlendirilmesi yapıldı.
Ancak gelinen noktada buğday hasadının yapıldığı Haziran-Ağustos çagi amaciyla piyasada un fiyatlarında aşırı ücret artış beklentilerinin oluştuğu istikametinde spekülasyonlar yapıldığının gözlendiğine dikkati çekilerek şunlar kaydedildi:

* Yapılan bu spekülasyonların tüketicilerimizi menfi etkilemesini engellemek emeliyle Hazine ve Maliye Bakanlığı ile tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İhtiyaç duyulan değerlendirmeler birlikte yapılarak, TMO’nun un regülasyon uygulamalarına Haziran ayından bu yana tekrar ayni ritimde devam edilmesi ahenk gösteren görülmüştür.

* Bu kapsamda fırınlara ve ekmek üreticilerine tespit edecek tek tutardan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafından ahenk gösteren fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya ayni ritimde devam edilecektir. Piyasalar bugüne civarindan olduğu benzeri bundan sonraki süreçte de yakından takip edilmeye ayni ritimde devam edilecek olup piyasa istikrarına baz alinarak koşul olan bütün tedbirler alınacaktır.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yasamsal medya hesabından yapılan izahta da “Bakanlığımız ile tarım ve Orman Bakanlığı arasında yapılan çalışmalar neticesinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Un Regülasyon uygulamalarına Haziran ayından bu yana tekrar ayni ritimde devam etmesi ahenk gösteren görülmüştür.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir