İğneada açıklarında mayını fark eden balıkçı: Çok korktuk-haberi

İğneada beldesinde erken saatlerinde ava çıkan balıkçılar, İğneada Feneri’nin 8 mil açığında tek mayın ayrım etti.

Balıkçıların ihbarıyla bölgeye kıyı Güvenlik Komutanlığı’na ait botlar ile SAS timleri derhal sevk edildi. Timler, mayını tesirsiz vaziyete getirdi.

‘MAYINI ÇARPMAMIZA 200 METRE KALA ayrım ETTİK’

Mayını ayrım edip, vaziyeti yetkililere bildiren balıkçılardan Çağrı Martin, sema iyi olduğu amaciyla balığa çıktıklarını belirterek, “8 mil ileride ağlarımızı attık, güneş de bize doğru vuruyordu. Mayını ayrım ettik, nihayet anda 200 metre ile yanından geçtik ve kıyı güvenliğe havadis verdik. Sonrasında derhal ağlarımızı çekip, limana döndük. kazanç kazanmaya gittik, mayını çarpmamıza 200 metre kala ayrım ettik. bendeniz yukarıdaydım, güneş vurduğu amaciyla dümende olduğum halde göremedim. Aşağıdan arkadaşlar ayrım etti. Büyüklüğü tek kamyon tekerleği civarindan diyebilirim. Suyun üzerinde yüzüyordu. adi da hızlı, boğaz tarafına, fener tarafına gidiyordu” dedi.

‘ŞU vakit TEHLİKELİ, ÖNLEM ALINMASI ŞART’

Kendilerine avlanma yasağı ile alakalı Bir gün evvel ikaz yapıldığını laf eden Martin, şu ifadeleri kullandı:

*Gece vakit batımından vakit doğumuna civarindan seyretme yapmamız yasak. Biz de bunun için uyarak güneş doğduğu vakit çıktık, bu halde dahi güç gördük. Çok korktuk, derhal takımı çekip tekneyi limana çıktık. Teknede dört kişiydik.

*Allah korusun, çok ağırbaşlı tek olay atlattık. Aslında bütün tekneler atlattık. Onun yanından 6 tekne geçmiş ve görmemişler.

*Arkalarından geçtim bana eşit geldi, gördüm. Bu şartlarda can güvenliğimiz dahada mühim olduğu amaciyla balığa çıkamayız.

*Devletimizden yardım bekliyoruz, bu erken çalışsaydık kazanç kazanacaktık. Yanımızdaki arkadaşlarımız da tek şey kazanamadı. Yaptığımız masrafla kaldık. Şu vakit tehlikeli. Artık temizlenir mi, nasıl olur bilmiyorum.

*Önlem alınması şart. Bizim tek bildiğimiz iş bu. ayrım edemeyebilirdik. bu erken bizi, denizde var olan herkesi Allah korudu. Bulgaristan tarafından karayel ile poyrazla bunlar gelmeye ayni ritimde devam edecek sanırım.

‘DAHA BİRÇOK MAYININ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Balıkçı Çağdaş Demirli de erken saatlerinde balığa çıktıklarını ve 8 mil açıkta bulunduklarını ifade ederek, “Ağı dahada tertemiz atmıştık, dahada hiç çalışamadan baktık, derhal 200 metre sağımızda mayın var. derhal İhtiyaç duyulan yerlerle bağlantıda bulunduk. ardindan Zati derhal olaya el atıldı. var olan bize oldu. Mazot harcadık ama balık yok. Buranın insanının geçim kaynağı bu, denizde dahada tek ay süre var. dahada Bir hayli mayın olduğunu düşünüyoruz, nasıl toplanır bilmiyoruz” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir