İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! 81 ilde denetim bugün başlıyor-haberi

İçişleri Bakanlığı 81 kent valiliğine “Haftalık Tematik Denetimler” konulu ek denetim genelgesi gönderdi. Genelgede kontrollü normalleşme döneminde illerin belirlenmiş kriterler doğrultusunda düşük, orta, çok ve çok fazla riskli olarak dört gruba ayrıldığı ve kent bazlı tedbirlerin de bu riziko gruplarına göre belirlendiği, bu doğrultuda Mart ayında riziko gruplarına göre uygulanacak tedbirlerin valiliklere bildirildiği ifade edildi.

Mevcut denetim yapısının dahada faal ve netice alıcı olmasını planlayan “Dinamik denetim Modeli”nin yasama geçirildiği anlatilan genelgede, riziko grubuna göre kent bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve tek vakit evvel tam manasıyla normalleşmenin sağlanması için; temizlik, maske, ara prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde için kaidelere uyulmasının ehemmiyeti civarindan yürütülecek denetim faaliyetlerinin de mühim olduğu ifade edildi.

TÜM ALANLAR DENETLENECEK

Genelgede, denetim faaliyetlerinin 7/24 asalına göre süreklilik taşıyacak şeklinde uygulanacağı ve bu kapsamdaki bütün alanların denetleneceğine vurgu yapıldı.Valiliklere gönderilen genelgede alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

İl bazında yumuşatılan tedbirlerden dolayı salgın boyutuyla tertemiz olumsuzlukların ve olay artışlarının yaşanmaması amaciyla denetim ekipleri marifetiyle yapılacak çalışmalar haftalık tek program dahilinde icra edilecek.

Denetim programları oluşturulurken hiçbir alanın denetim dışı kalmasına müsaade edilmeksizin haftalık konu/faaliyet bazlı planlamalar yapılacak.

BİR HAFTA SÜRECEK

Bu doğrultuda 06.03.2021 Cumartesi gününden bu yana tek haftalık mevzu bazlı tematik genel denetim faaliyeti gerçekleştirilecek olup başka günlerde denetlenecek alanlar şu şekilde olacak:

  • 6 Mart Cumartesi restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane benzeri yeme içme yerleri ile kahvehane, kıraathane, kır/çay bahçesi, dernek lokali benzeri umuma açık yerler,
  • 7 Mart sektör otel ve konaklama tesisleri, kayak otelleri ve tesisleri,
  • 8 Mart Pazartesi kent içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan her biçimde toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogar benzeri yerler,
  • 9 Mart Salı berberler/kuaförler/güzellik merkezleri, hamamlar, saunalar, masaj salonları,
  • 10 Mart Çarşamba web kafeler/salonları, düğün ve/veya nikah salonları, lunapark/tematik parklar, ganyan, iddaa ve ulusal piyango bayileri,
  • 11 Mart Perşembe bugünü cadde, sokak, alan benzeri yerlerde maske denetimi, halı sahalar/spor tesisleri ile cami ve mescitler,
  • 12 Mart Cuma AVM’ler, marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler Kurulma/faaliyette bulunma süresi yöreden yöreye farklılık gösteren pazaryeri/semt pazarı, sosyete pazarı benzeri yerlerin heyeti olduğu/faaliyette bulunduğu günlerde denetlenmesi sağlanacak.

PAZARLAR DENETLEMEYE TABİ TUTULACAK

Faaliyette bulunma süresi yöreden yöreye farklılık gösteren pazaryeri/semt pazarı, sosyete pazarı benzeri yerlerin heyeti olduğu günlerde denetlenecek.

Denetim faaliyetlerinde kolluk kuvvetlerinin yanı sıra bütün halk kuruluş ve kuruluşlarının, mahalli idarelerin ve iş odalarından azami seviyede destek (personel, araç, malzeme vb.) alınacak. Belediyeler, kent hususi idareleri, kamudaki iş güvenliği uzmanları ve besin denetmenlerinden teşekkül ettirilen ekiplerin de etkin olarak görev yapmaları sağlanacak.

Sahada denetim faaliyetleri yürüten ekiplerin çalışmalarına günün tespit edecek saatlerinde valiler, vali yardımcıları, kaymakamlar, il/ilçe müdürleri tarafından nezaret edilecek ve kamuoyundaki denetim faaliyetlerinin görünürlüğüne önem verilecek.

Denetimlerde başta ticaret endüstri odası, esnaf odası, tarım odası ve şoförler odası benzeri iş kuruluşları olmak üzere sivil toplumun katımına önem verilerek bu müesseselerin kılavuzluk edici ve otokontrolü sağlayıcı yönünden azami istifade edilecek.

Denetim ekiplerinde sahada yapılacak denetimlerde kılavuzluk edici ve vatandaşlarımız ile işyerlerini kaidelere uymaya/sorumlu davranmaya çağrı eden tek yaklaşım sergilenecek.

UYULUP UYULMADIĞI TAKİP EDİLECEK

Denetimlerde kademelendirilen önlem düzeylerine uyulup uyulmadığının yanı sıra, dahada evvelki genelgelerimiz ile kazançlan yükümlülükler ve sağlık Bakanlığı Salgın idaresi ve Çalışma Rehberinde için kaideler sıkı sıkıya takip edilecek. kaidelere aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların asallı ihlali benzeri suiistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması seklinde ise İhtiyaç duyulan yönetimsel işlem tesisinden imtina edilmeyecek.

Hafta süresince icra edilecek denetimlerde kaidelere uymanın her vakitkinden dahada mühim olduğunun vatandaşlarımıza hatırlatılması amaciyla anons ve duyurular tesirli şekilde yapılmaya ayni ritimde devam edilecek.

VERİLER İSDEM’E GİRİLECEK

Denetim çalışmaları neticeninde yürütülen faaliyetlere değin veriler İSDEM’e anlık olarak girilecek.

Vali ve kaymakamlarca genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe genel Hıfzıssıhha Kurullarınca bu kararlar ivedilikle alınacak.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir