İçişleri Bakanlığı’ndan alkol yasağı açıklaması: Resmi olmayan kurum ve kişilere itibar etmeyiniz-haberi

17 hergün tam kapanma döneminde alkol yasağına ait tertemiz gelişmeler yaşanmaya ayni ritimde devam ediyor. ülkemiz Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, bu erken yasamsal medya üzerinden tek İzah yaparak yasağın kaldırıldığını bildirdi. ama aradan iki saat geçmeden İçişleri Bakanlığı da mevzu ile alakalı tek İzah yaptı. Bakanlık açıklamasında, resmi olmayan açıklamalara saygınlık edilmemesi istendi.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Kısıtlamalar ile alakalı açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha heyeti Kararları, Valilikler tarafından alakalı kurumlarla ve halkoyu ile paylaşılmaktadır.

Bunun dışında yapılan açıklamalara saygınlık edilmemelidir. Milletimizin hatri sayilir büyüklükte fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Döneminde, yanlış bilgilendirmeye baz alinarak maksatlı tutumlarla alakalı İhtiyaç duyulan hukuki müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

AYBAŞ YASAĞIN KALDIRILDIĞINI DUYURMUŞTU

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş ise kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Alkol satışı yasağı kalkmıştır herkese hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

ESNAF KARARA TEPKİLİ

Alınan karara esnaf da tepkili. ülkemiz Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yasakla alakalı net tek düzen etme olmadığını, açıklanan bakanlar heyeti kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları amaciyla satışlara ayni ritimde devam edileceğini söylemişti.

Palandöken mevzu hakkinda yaptığı açıklamada, “Şu anda memleket olarak olmayan tek yasağı konuşuyoruz. Yasakla alakalı tek genelge yayımlanır da bize ova gelirse o vakit gereğini yapar, bütün teşkilatımıza ‘Yasak geldi, satmayın’ deriz. Esnafa karar kesilirse, bu hangi kanun maddesine aykırılıktan olacak? Cezanın miktarı ne olacak? Ortada tek yasak yok ki, cezası olsun.” dedi.

ANKARA BAROSU İPTAL DAVASI AÇTI

Alkol satışıyla alakalı nihayet atilim ise Bir gün evvel Ankara Barosu’ndan geldi. Ankara Barosu, 17 Mayıs’a civarindan sürecek ‘Tam kapanma’ döneminde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer almamasına karşın fiili olarak tatbik edilen içkili içki satışı yasağına ait uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Ankara Barosu’nun başvurusunda, “İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almayan, yasal desteği bulunmayan, keyfi, sebepsiz ve halk yararından yoksun ve hukuka ters fiili uygulama yasama geçirilerek icrailik kazanmıştır” ifadelerine yer verildi ve “Tam kapanma günlerinde içkili içki satışının yasaklanması, esas hakları sınırlandırma yetkisinin kötüye kullanımıdır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir