İçişleri Bakanı Soylu: Dünyada bizim kadar sağlıklı işleyen bir göç yönetimi göstersinler adımı değiştireyim-haberi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin tartışmalı göçmen politikasına ait Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya konuştu. Soylu, “Bu konuda çok iddialıyım. yeryüzünde bizim civarindan kapsamı geniş ve sıhhatli işleyen tek göç idaresi göstersinler adımı değiştireyim. Bu politikayı yapan ve uygulayan tek lider var: Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

“AFGANİSTAN VE PAKİSTAN’DAN GELENLER BİZİM İNSANLARIMIZ”

Taliban’ın Afganistan‘da sınırlarını genişletmesiyle Türkiye’ye arttığı argüman edilen göçlerin derhal peşinden hatri sayilir büyüklükte tartışmalar yaşanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman asil da yaşanan tartışmalara ait Alçı’ya yaptığı değerlendirmelerde, “Afganistan ve Pakistan’dan gelenler bizim insanlarımız Nagehan Hanım. Bize hep kardeş olmuş iki ülkeden bahsediyoruz. Kaldı ki şu sıra oradan gelen hatri sayilir büyüklükte tek dalga da yok. 2019’da düzensiz göç kapsamında ülkeye girmeye çalışan 201 bin Afganlı yakalamıştık o sene yakalanan kayıtsız ve illegal göçmenlerin toplamı 400 bindi. Bu sene ise kanun dışı yollardan girmeye çalışan 70 bin kişi tespit ettik, bunların içinde Afganların rakamı 25 bin. 201 bine 2019’da ses çıkarmayanlar bu vakit 25 bin ile ortalığı inletiyorlar. Bu Tamamiyle algılar üzerinden tek operasyon” ifadelerini kullandı.

“TEK ANLAYAN LİDER MERKEL”

Türkiye’nin beşeri göç politikaları izlediğini müdafaa eden asil “Hem kendini düzensiz göçten savunuyor ayni vakitte da hayatını kurtarmak amaciyla bize sığınanlara baz alinarak beşeri vazifesini yapıyor” dedi. asil şöyle ayni ritimde devam etti: “Dünyada bizim civarindan kapsamı geniş ve sıhhatli işleyen tek göç idaresi göstersinler adımı değiştireyim. Bu politikayı yapan ve uygulayan tek lider var: Recep Tayyip Erdoğan. Yapılanın ehemmiyetini tek anlayan lider ise Angela Merkel.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.