İç savaşa sürüklenen Myanmar’da ordunun hedefinde çocuklar var! 7 yaşındaki bir kız vurularak öldürüldü-haberi

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Myanmar‘da 7 yaşındaki bir kız çocuğu güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü ve darbe sonrası yaşanan şiddetin bilinen en küçük kurbanı oldu. Ailesi küçuk kızın Mandalay kentindeki evinde öldürüldüğünü açıkladı.

Myanmar, ordunun darbeyle yönetime el koyduğu 1 Şubat’tan bu yana protestolarla çalkalanıyor. Yardım örgütü Save the Children, öldürülen onlarca kişi arasında 20’den fazla çocuğun da olduğunu söylüyor.

EN AZ 261 GÖSTERİCİ HAYATINI KAYBETTİ

Ordu protestolarda 164 kişinin öldürüldüğünü söylerken, Siyasi Mahkumlara Yardım Birliği (AAPP) ölü sayısının en az 261 olduğunu bildiriyor.

Ordu daha önce protestocuların ölümlerinden üzüntü duyduğunu söylemiş, ancak ülkeye anarşi getirmekle suçlamışlardı. Ordu Sözcüsü, şiddet ve kundaklama olaylarından protestocuları sorumlu tuttu.

“KIZ ÇOCUĞU MERMİ YARALARIYLA ÖLDÜ”

Mandalay’daki bir cenaze levazımatçısı çalışanları Reuters haber ajansına yaptıkları açıklamada, Chan Mya Thazi bölgesinde yaşayan yedi yaşındaki bir kız çocuğunun mermi yaralarıyla öldüğünü söyledi.

Myanmar Now adlı yerel bir medya kuruluşu da askerlerin çocuğun babasını hedef aldığını, ancak kurşunun evlerinin içinde, babasının kucağında oturan kız çocuğuna girdiğini bildirdi. Çocuğun adının Kyin Myo Chit olduğu belirtildi. Yardım çalışanları, kıza müdahale edildiğini ancak yaşama döndürülemediğini bildirdi.

“DEHŞET VERİCİ”

Aile, 19 yaşındaki ağabeyin de gözaltına alındığını açıklarken, ordu henüz bir açıklama yapmadı. Save the Children Mandalay’da önceki gün 14 yaşındaki bir erkek çocuğunun ölümünün ardından, kız çocuğunun ölümünün “dehşet verici” olduğunu belirtti.

BBC

Kaynak :haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir