Hindistan hükümeti Müslüman yöneticileri tarih kitaplarından çıkardı-haberi

Yapılan incelemede, 16. asrın başlarından 19. asrın ortalarına civarindan Hindistan’ın çoğunu yöneten Babür hanedanlarını ayrıntılandıran bölümlerin, dahada evvelki padişahlara ve İslam’ın yükselişine yapılan göndermelerde olduğu gibi, hatri sayilir büyüklükte ölçüde çıkarıldığı görüldü.

Ulusal Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi (NCERT), Covid-19 pandemisi, çocukların eğitimini kesintiye uğrattıktan ardindan öğrenciler üzerindeki ağır müfredat yükünü hafifletmek amaciyla ders kitaplarının “rasyonelleştirilmesinin” İhtiyaç duyulan olduğunu söyledi.

Indian Express, değişikliklerin ideolojik tek nedeni olabileceğini öne sürerek, derslik veyahut cinsiyet, siyasi protesto hareketleri ve kargaşa dönemlerine dayalı zulme ait açıklamaların da kaldırıldığını bildirdi.

Indian Express, 11 ila 17 yaşları arasındaki (Hint sisteminde 6 ila 12. sınıflar) ortaokul öğrencileri amaciyla var 21 tarih, politika bilimi ve sosyoloji ders kitabını inceledi ve bunları NCERT tarafından önerilen tek revizyon tablosuyla karşılaştırdı.

En bariz farklıklar arasında Müslüman yetkililer ve onların başarıları ile alakalı olanlar vardı. 7. derslik öğrencilerine baz alinarak tek ders kitabında, 1206-1526 yılları arasında karar süre gelen ve Memlükler, Tuğluklar, Halciler ve Lodisler benzeri Bir hayli hanedanı dahil kismina alan Delhi Sultanlığı ile alakalı ani çok sayfa kaldırılmıştı.

Babürlerle alakalı bölüm de yoktu. Bölüm, Babür, Hümayun, Ekber, Cihangir, Şah Cihan ve Aurangzeb benzeri imparatorların başarılarını ve kilometre taşlarını listeleyen iki sayfalık tek tablo içeriyordu.

Gazete, 11. derslik tarih kitabında da İslam’ın Mısır’dan Afganistan’a yükselişini ve MS 600’den MS 1200’e İslam medeniyetini ele alan tek bölümün çıkarıldığını söyledi.

 

Hindistan'ı karıştıran olay: Reklam filmi 'toplu tecavüzü' özendirdiği gerekçesiyle yasaklandı İlginizi Çekebilir Hindistan’ı karıştıran olay: Reklam filmi ‘toplu tecavüzü’ özendirdiği gerekçesiyle yasaklandı Hindistan'da mahkeme, sınıflarda başörtüsü yasağını onayladı İlginizi Çekebilir Hindistan’da mahkeme, sınıflarda başörtüsü yasağını onayladı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir