Herkes sokaktan evlere çekildi! Taliban’ın girdiği Kabil’de endişeli bekleyiş-haberi

Taliban’ın hızla ilerlediği Afganistan’da bütün dünyanın yakından izlediği gelişmeler yaşanıyor. Amerika’nın bölgeden çekilmesiyle birlikte eli iyice kuvvetlenen Taliban güçleri, hükümete bağlı askerlerle girdikleri çatışmalar neticeninde Kabil hariç, 31 kent merkezini ele geçirdi. Taliban, bu erken de Kabil’in merkezine 8 kilometre uzaklıktaki endüstri bölgesi Bagrami’ye ve 5 kilometre uzaklıktaki Deşt-i Berçi’ye girdi.

KENTTEN BÜYÜK TAHLİYE

Taliban’ın şehre girmesinin ardından, Kabil’den çıkmak isteyenlere fırsat tanındı. Bu haberin duyulmasıyla birlikte şehrin çıkış noktaları araçlarla doldu. Binlerce araç, Kabil’den çıkmak amaciyla sıraya girdi. Ülkeden gelen tek başka dikkat çeken haber ise Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Tacikistan’a kaçması oldu.

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Yaşanan gelişmeler hasebiyle Kabil’de kaygılı bekleyiş de ayni ritimde devam ediyor. Şehirden gelen tertemiz görüntülerde, Afganistanlıların hanelerine çekildiği ve sokakların boş kaldığı görüldü. bütün hayat benzeri Afganistan halkı da Kabil’in merkezinin ele geçirilmesi vaziyetinde neler yaşanacağını heyecan ediyor.

Diğer istikametten Kabil semalarında ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ savaş uçakları ve helikopterleri devriye gezmeye başladı.

ÇATIŞMADAN TESLİM ALMAK İSTİYORLAR

Taliban, Kabil’in barışçıl tek şekilde teslim edilmesi amaciyla hükümet güçleri ile müzakerelerin sürdüğünü belirtti. müzakereler hükümet Başkanlığı Sarayı’nda ayni ritimde devam ederken AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Almanya Kabil’de bulunan büyükelçiliklerini havalimanına taşıdı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, büyükelçiliğinin Hamid Karzai beynelmilel Havalimanına taşındığını açıklarken, çalışanlarını da tahliye etmeye hazırlandığı bildirdi. Maas, “Elçilik çalışanlarını, havalimanının askeri bölümüne taşıma kararı aldık. Çalışanlarımızın emniyetli tahliyesi amaciyla İhtiyaç duyulan önlemleri alacağız” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Kabil Büyükelçilik çalışanlarının binadan ayrılarak havalimanına taşındıklarını açıkladı.

Taliban'ın girdiği başşehir Kabil'de binlerce insan şehri terk etmek amaciyla sokaklara döküldü

Taliban’ın girdiği başşehir Kabil’de binlerce insan şehri terk etmek amaciyla sokaklara döküldü
Son Dakika: Afganistan'da 26 kent merkezini ele geçiren Taliban, başşehir Kabil'e girdi

Son Dakika: Afganistan’da 26 kent merkezini ele geçiren Taliban, başşehir Kabil’e girdi
ABD, binlerce Afgan mülteciyi yerleştirmek amaciyla Katar'la anlaşmak üzere

ABD, binlerce Afgan mülteciyi yerleştirmek amaciyla Katar’la anlaşmak üzere

Kaynak: Anadolu ajansı / Sayed Khodaiberdi Sadat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.