Hayvanların besleneceği yerler kısıtlanınca, kendini belediyenin önüne zincirledi-haberi

İnebolu Belediyesinin talebi doğrultusunda İlçe Hıfzıssıhha heyeti kararı gereği yol hayvanlarının için 7 nokta dışında beslenmemesi kararlaştırıldı. Koronavirüs ile ugras edildiği dönemde vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu vakitlerde bunun benzeri tek karanın alınmasına kazada bulunan hayvanseverler reaksiyon gösterdi. Sevim Balaban isimli hayvansever, İnebolu Belediyesi’nin önünde bulunan direğe kendisini bağlayarak alınan karara reaksiyon gösterdi.

“AKLA AYKIRIDIR”

Sokak hayvanlarının İnebolu’da için 7 nokta dışında yol hayvanlarının beslenilmesine kazançlan yasağa reaksiyon gösteren hayvan sever Sevim Balaban, tek başına eylem yaptı. Balaban, Kastamonu Valiliğine ve İnebolu Kaymakamlığına seslenerek, karardan vazgeçilmesini istedi. Balaban, “Bunun isimi örtülü katliam kararıdır, resmi belge ve mevzuatlara dayalı olmayan bu karar yasaklara akla ve insanlığa aykırıdır” dedi.

“AYIP VE UTANÇ BELGESİDİR”

Sevim Balaban, “İnebolu İlçe Hıfzıssıhha heyeti Bir takım hastalıkları öne sürerek İnebolu Belediye Başkanlığı tarafından için 7 nokta dışında hayvanların beslenmelerini yasaklama kararı almıştır. Bunun isimi örtülü katliam kararıdır, resmi belge ve mevzuatlara dayalı olmayan bu karar yasaklara akla ve insanlığa aykırıdır. kutsal ramazan ayına giriyoruz bu yönüyle de ayıp ve utanç belgesidir. İlçe tarım Müdürlüğünden kuduz ve benzeyen tek hastalık çıkmadığı bilgisi alındığı halde milletçe sıhhati açısından bunun benzeri tek hastalık olmaksızın milletçe da panik ve korku uyandıran bu karar kanun dışıdır. Bu karar 5999 sayılı baytar yasasi bulaşıcı hastalıklar yasasi 5199 sayılı hayvanları savunma yasasi İçişleri Bakanlığının 7486 sayılı genelgesi talimatlarına ters olarak yasal olmayıp görev ve yetkiyi kötüye kullanmaktır” diye konuştu.

SUÇ ilaninda BULUNDU

İnebolu Belediyenin asıl görevinin yol hayvanlarına sahip çıkmak olduğunu belirten Balaban, “İnebolu Belediyesinin asıl görevi kısırlaştırma, aşılama ve rehabilitasyon amaciyla tek konuk oluşturmak besleme odakları oluşturarak gönüllüler ile eşgüdümle çalışmak olduğu halde, bunu yapmayıp hayvan sayısının katlanarak artmasına halktan şikayet geldikçe de toplanıp kent dışına ve ormanlık alana atarak ölümlerine neden vermesi yasalara ve vicdanlara aykırıdır. bu yüzden 02.04.2021 tarihindeki ve 29’nolu İlçe Hıfzıssıhha heyeti kararına iptal edilerek kamuoyuna duyurulmasını istek ediyorum. Yıllardır 5199 sayılı mevzuat hükümlerini ihlal eden İnebolu Belediyesi ile alakalı Cumhuriyet Savcılığına hatali ilaninda bulunuyorum. bu erken burada yasalar çerçevesinde anayasal hakkım var olan ifade özgürlüğümü dile getiriyorum” ifadelerini kullandı.

Balaban, açıklamasının derhal peşinden İnebolu İlçe güvenlik Müdürlüğü ekiplerince ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.