“Harvard mezunuyum” diyerek herkesi şaşırtan Nusret’in hikayesi çok başka çıktı-haberi

Tuz serpme hareketiyle ünlenen sosyetik kasap Nusret Gökçe, Hürriyet’e verdiği röportajda marka yaratma sürecinden bahsetti. Açıklamasında “Ben Harvard mezunuyum” diyen Gökçe’nin hikayesi de çok başka çıktı.

“GÖZÜMÜ AÇTIĞIMDAN BERİ ÇALIŞIYORUM”

13 yaşında iş hayatına atıldığını söyleyen Gökçe, “Gözümü açtığımdan beri çalışıyorum. İlk işime ilkokula giderken hafta sonları semt pazarında su satarak başladım. Hafta içinde de ayakkabı boyuyordum. 13 yaşıma geldiğimde de kasap çırağı olarak başladım” dedi.

“1,5 YIL HER GÜN SERVİS uygulamak İÇİN ANKARA’YA GİDİP GELDİM”

Markasını yaratma sürecinden laf eden sosyetik kasap, “Bizim 2. şube, Ankara şubesiydi. Ankara şubem açıldığı günden bu yana her vakit akşam servisini Ankara’da geçirip nihayet uçakla İstanbul’a dönüyordum. erken acele et seçip, öğle servisini İstanbul Etiler’de geçiriyor, saat 16.00 uçağıyla Ankara’ya gidiyordum. Akşam 19.00’da tekrar Ankara’da servise çıkıyordum. Akşam nihayet uçakla da tekrar İstanbul’a dönüyordum. Bu durum Dubai şubesi açılana civarindan 1,5 sene sürdü. Dubai açıldıktan ardindan her çarşamba gecesi nihayet uçakla Dubai’ye gidip sektör gecesi İstanbul’a dönüyordum. üç sene süresince Dubai-İstanbul trafiği ayni ritimde devam etti. Bu işin başlarında gece restoranda sandalyenin üzerinde çok uyumuşluğum var.

“BİZİM YAŞADIKLARIMIZI HARVARD’DA DERS OLARAK VERİYORLAR”

Açıklamasında “Ben Harvard mezunuyum” diyerek şaşkına çeviren Nusret Gökçe, olayın dahil yüzünü de şu şekilde anlattı: “Bostancı Kasaplar Çarşısı’nda yetiştim. Kasaplar Çarşısı, bu işin Harvard’ı sayılır. Orada iş kültürünü, çalışma disiplinini, insan tanımayı ve alıcı ilişkilerini öğrendik. Biz müşteriyi hiç konuşmasa dahi ayakkabısından, kol saatinden tanırdık. Bostancı Çarşı Business School mezunuyuz da diyebiliriz. Bizim yaşadıklarımızı, bizim gördüklerimizi bu erken Harvard’da ders olarak öğretiyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.