Halil Falyalı cinayetiyle ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı-haberi

Halil Falyalı cinayeti soruşturmasıyla alakalı güvenlik kaynaklarından alinan bilgiye göre, ‘Söylemez Kardeşler’, hatali örgütü elebaşı Mustafa Söylemez’in olay bugünü sabahında Kıbrıs’tan uçakla İstanbul’a indiği ve Bakırköy’de bulunan kahvaltı salonunda Sedat Peker’in akrabası ve adamı olduğu anlatilan yazi Süs’le görüştüğü öğrenildi. Mustafa Söylemez’in ağabeyi Mehmet Faysal Söylemez’i aramak amaciyla Süs’ten telefonunu istediği ve ağabeyini arayarak bilgi verdiği belirtildi.

Kıbrıs polisinin ulaştırdığı bilgi, belge ve yardımlarıyla olayın derhal peşinden evvel gözaltına alınan Mustafa Söylemez’in avukatının, yazi Süs’ü arayarak bilgilendirdiği kaydedildi.

SAVCILIKTA VE MAHKEMEDE DE SUSTU

Mustafa Söylemez, emniyetten ardindan savcılık ve hakimlikte de susma hakkını kullandı. Mustafa Söylemez’in olay yerinden kaçarken giydiği mont ve ayakkabıları bıraktığı, Kıbrıs’tan İstanbul’a gelmesine ait kendisine yöneltilen bütün sualleri cevapsız bıraktığı öğrenildi. Mustafa Söylemez’in ağabeyi Faysal Söylemez ve başka şüphelilerin ise olayla alakalarının olmadığını belirterek suçlamaları reddettikleri kaydedildi.

YARGILAMALARI TÜRKİYE’DE YAPILACAK

Olayla alakalı savcılık soruşturması ayni ritimde devam ederken Kıbrıs ve İstanbul adli makamları arasında bilgi ve belge alışverişi yapılıyor. Suça iştirakleri saptanan ve İstanbul’da yakalanan 8 kuşkulu ile alakalı tahkikat ve yargılama ise Türk karar Kanunu’nun (TCK) 11’inci maddesine göre Türk yurttaşı olmaları hasebiyle Türkiye’de yapılacak.

5 ŞÜPHELİ TUTUKLANMIŞTI

Cinayet sonrasında soruşturmanın ülkemiz ayağında İstanbul güvenlik Müdürlüğü örgütlü Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 9 ve 17 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen üç ayrı operasyonda, cinayetle direk veyahut endirekt irtibatlı oldukları ileri sürülen 8 kişi gözaltına alınmıştı.

Aralarında Mustafa Söylemez ve ağabeyi Mehmet Faysal Söylemez’in de bulunduğu 8 şüpheli, gözaltı sürelerinin dolması ve emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının derhal peşinden Bir gün evvel Çağlayan’daki İstanbul hak Sarayı’na getirilmişlerdi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı pkk terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’na çıkarılan şüphelilerin sorgusu, iş bölümü yapılarak 7 ayrı savcı tarafından alınmıştı. takriben 8 buçuk saat civarindan süre gelen sorgulamaların derhal peşinden Mustafa Söylemez ve ağabeyi Mehmet Faysal Söylemez’in de bulunduğu 5 şüphelinin tutuklanması, üç şüphelinin de adli kontrolle hür bırakılmaları istenmişti.

İstanbul barış karar Hakimliği’ne çıkarılan şüpheliler Mustafa Söylemez, Faysal Söylemez, Abdurrahim Çelik, ender Yıldız ve Cengiz Şener tutuklanırken; Ahmet Naim Memiş, yazi Süs ve Celal Birol adli denetim şartıyla hür bırakılmıştı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir