Haiti’deki depremde can kaybı sayısı bin 297’ye yükseldi-haberi

Haiti’nin Saint-Louis du Sud bölgesinin 12 kilometre kuzeydoğusunda cumartesi bugünü alana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde can kaybı sayısı artıyor. Haiti Sivil müdafaa Ajansı tarafından yapılan nihayet açıklamada, yıkıntı altından yüzlerce cansız bedene ulaşılması neticesi can kaybı sayısının bin 297’ye yükseldiği kaydedildi.

5 BİNDEN çok yara almis VAR

Ajans, yaralı sayısının ise 5 bin 700 olarak tespit edildiğini duyururken Bir hayli kişinin ise Daha kayıp olduğu ifade edildi. zerzele neticesi binlerce ev, mektep ve ibadethane yerle tek oldu. Yaralılarla dolup taşan hastanelerin kapasitesi dolarken, tıbbi malzeme eksikliği yaşandığı öğrenildi.

YARDIM YAĞIYOR

ABD Başkanı Joe Biden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ beynelmilel Kalkınma Ajansı aracılığıyla ülkeye yardım direktifi verdiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler de kurtarma çalışmaları amaciyla destek verildiğini belirtti. Dominik Cumhuriyeti yiyecek ve tıbbi ekipman yardımı önerininde bulunurken Küba da ülkeye 250’den çok hekimin derhal sevk edildiğini açıkladı.

OLAĞANÜSTÜ durum İLAN EDİLDİ

Haiti Başbakanı Ariel Henry, yıkımdan ardindan tek ay süreyle fevkalade durum duyuru etmişti. Henry, zerzele hasebiyle Bir takım sehirlerin Tamamiyle yıkıldığını ifade etmişti.

Haiti’de 2010 seneninde alana gelen 7 büyüklüğündeki depremde 300 binden çok kişi hayatını kaybetmiş, hatri sayilir büyüklükte tek yıkım yaşanmıştı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.