Güngören’de korku apartmanı: Beşik gibi sallanıyor -haberi

Güngören ortada Mahallesi’nde bulunan, 50 dairenin bulunduğu dört bloklu 52 senelik Bulut Sitesi’nde vatandaşlar korku içinde yaşıyor.

Dış cephesinde derin çatlakların, çürük kolon demirlerinin görüldüğü sitede, hanelerin içi de rutubetle kaplı.

Çöken ev tavanlarına tahta çubuk koyarak ve naylonla kaplayarak çözüm bulduğunu söyleyen site sakinleri yetkililerden binaların yıkılması ve tekrar yapılması amaciyla destek bekliyor.

TEK İSTEĞİM HERKESİN EVLERİ BOŞALTMASI VE BİNANIN YIKILMASI 

26 senedir sitede oturan ve tek sene evvel haneden taşınarak kiraya çıkmak zorunda kaldığını söyleyen Ramazan Taşlı, “Binada yaşamaktan çok korkuyordum. Kendimi de geçtim ihtiyar annem, yeğenlerim var. Burada nasıl kalalım? Belediyeden gelip misal aldılar. Pazartesi bugünü neticeler çıkacakmış. tek vakit evvel boşaltmamızı söylüyorlar. tek isteğim buranın bu erken yıkılması, herkesin evlerini boşaltması” dedi.

BURADA KALMAKTAN ÇOK KORKUYORUM 

20 senesi aşkın müddettir sitede oturan Fatma Aydemir ise, “Durum çok kötü. Belediyeden gelip parça aldılar, neticesi pazartesi çıkacak. Burada kalmaktan çok korkuyorum, balkonuma güç çıkıyorum. Çocuklarımı, torunlarımı bakkala göndermekten korkuyorum. Tinerciler aşağı bodruma inip yangın da çıkarıyorlar” ifadelerini kullandı.

EV BEŞİK GİBİ SALLANIYOR 

Site sakinlerinden Kadriye Toprak, karşıdaki binanın yıkıldığını bunun da kendisinin evlerini dahada çok salladığına dikkat çekerek, “Bizim hanemiz beşik benzeri sallanıyor. Burada kalmaktan çok korkuyoruz, artık tek şeyler yapılsın. Biz ev sahibiyiz, derhal hemen her biri gitti tek biz kaldık. Parası var olan gidebiliyor ama biz çıkamıyoruz. 52 senelik yapı gelip tek şeyler yapsınlar, ölmemiz mi lazım? Benim Hanemde de minik çatlaklar var ama evin temeli gittikten ardindan sağlam olsa ne olacak? Kolonların hepsi gitmiş, kırılmış, kum benzeri eriyor. Canımız Allah’a emanet” dedi.

BELEDİYE İNCELEME YAPTI

Site sakinlerinin çağrısına kulak veren belediye ekiplerinin karot örneği alarak İhtiyaç duyulan incelemeyi başlattıkları bildirildi.

Güngören Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kentsel dönüşüm seferberliği ile vatandaşlara, kira yardımı, kazanç saglama desteği, taraf yana anlaşan iki komşuya +1 kat çok bayındır hakkı, dönüşüm amaciyla anlaşan sitelere yüzde 25 dahada çok bayındır hakkı tanınıyor. Bu binalardaki dogruluk sahipleri de çıkan neticenin derhal peşinden yapılacak işleme göre bu haklardan faydalanabilecekler” denildi.  (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.