Güney Afrika’daki şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı 72’ye yükseldi-haberi

Ulusal ortak harekât ve İstihbarat Yapısı’ndan (NATJOINTS) yapılan açıklamada, vakalarda hayatlarını kaybedenlerin sayısının 72’ye yükseldiği bildirildi.

DİĞER EYALETLERE DE SIÇRADI

Açıklamada, olayların Kwazulu-Natal ve Gauten eyaletlerinin derhal peşinden Mpumalanga ve Northern Cape eyaletlerine de sıçradığı ifade edildi.

1234 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ölümlerin tek bölümünün yağma olayları esnasında yaşanan izdihamdan kaynaklandığının kaydedildiği açıklamada, Gauteng‘deki çatışmalarda hayatını kaybeden zabita memuru Meshack Mahlangu’nun ailesine başsağlığı dilendi. Öte yandan, şu anne civarindan 549’u Kwazulu-Natal eyaletinde, 683’ü Gauteng eyaletinde olmak üzere 1234 kişi gözaltına alındı.

GÖSTERİLER AYAKLANMAYA DÖNÜŞTÜ

Hakkında 15 ay mapus cezası verilen Daha önceki Cumhurbaşkanı Zuma’nın bağışlaması talebiyle 9 Temmuz’da başlatılan protestolar, kısa müddette şiddet olayları bulunan ayaklanmalara dönüştü. Kwazulu-Natal eyaletinin Durban ve Pietermaritzburg şehirleri ile Gauteng eyaletinin Johannesburg şehrinde çok sayıda mağaza ve iş yeri yağmalandı. Zuma, yolsuzluk, haraç, dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı ve kara kazanç aklamanın da aralarında olduğu 16 ayrı suçtan yargılanıyor.

29 Haziran’da Anayasa Mahkemesi tarafından mahkemeye itaatsizlik suçundan 15 ay mapus cezasına çarptırılan Zuma, mahkemenin aldığı bu karara karşı dirense de 8 Temmuz’da Nkandla şehrinde güvenlik güçlerine teslim olmuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Murat Özgür Güvendik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir